Polska

Prezes TVP w kolegium IPN

Polska

ArchiwumAndrzej Urbański w kolegium IPN

Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej skompletowane - prezydent Lech Kaczyński powołał swoich przedstawicieli. Są to socjolog Barbara Fedyszak-Radziejowska oraz prezes TVP Andrzej Urbański.

W skład Kolegium wchodzi 11 członków - dwóch wybieranych przez Senat, siedmiu przez Sejm i dwóch przez prezydenta. Kolegium IPN to gremium doradczo-kontrolne prezesa Instytutu.

Senatorowie wybrali do Kolegium IPN - w czerwcu tego roku - historyka dr. Teofila Wojciechowskiego oraz, jeszcze w maju, współzałożyciela NSZZ "Solidarność" Andrzeja Gwiazdę.

W kwietniu na członków Kolegium Sejm wybrał: prof. Andrzeja Chojnowskiego z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, dr. Sławomira Radonia (w przeszłości zasiadał już w Kolegium), dr Mieczysława Rybę (wykładowcę KUL oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu), Jacka Niemira (wiceszefa Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy), prof. Bogusława Polaka (historyka z Politechniki Koszalińskiej), prof. Jana Drausa (zasiadał w przeszłości w Kolegium) oraz historyka prof. Andrzeja Paczkowskiego (członek Kolegium)

Ostatnie posiedzenie kolegium, jeszcze w starym składzie, odbyło się we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy wygasła jego 7-letnia kadencja.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum

Pozostałe wiadomości