Prezes TK wyznaczyła swojego zastępcę

Polska

| TVN24Muszyński został włączony do TK w grudniu 2016 roku

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska upoważniła sędziego TK Mariusza Muszyńskiego do zastępowania jej w razie swej nieobecności. Wiadomość tę podał zespół prasy i informacji Biura Trybunału. Tymczasem urzędujący wiceprezes TK Stanisław Biernat został kilka dni temu wysłany na "przymusowy urlop".

Zgodnie z ustawą z 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed TK, prezes Trybunału w drodze pisemnego upoważnienia określa, w jakim zakresie zastępuje go wiceprezes Trybunału.

"W szczególnych sytuacjach Prezes Trybunału może upoważnić innego sędziego Trybunału do wykonywania niektórych kompetencji" - dodaje ustawa.

To właśnie na tej podstawie sędzia Przyłębska wyznaczyła jako swojego zastępcę sędziego Muszyńskiego.

Wybrani przez obecny Sejm

Sędziowie TK Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch zostali włączeni do Trybunału Konstytucyjnego 20 grudnia 2016 roku.

Wcześniej ci trzej sędziowie - wybrani w grudniu 2015 r. przez obecny Sejm - nie byli dopuszczani do orzekania w TK w związku z jednym z wyroków Trybunału.

Stwierdzono w nim, że wyłoniono ich nieprawidłowo na miejsca już zajęte przez trzech innych sędziów: Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka i Andrzeja Jakubeckiego, od których prezydent Andrzej Duda nie odebrał ślubowania.

Co z urzędującym wiceprezesem?

Jak podał kilka dni temu TK, urzędujący wiceprezes Trybunału Stanisław Biernat "został skierowany do wykorzystania części zaległego urlopu w okresie od 9 stycznia do 31 marca 2017 r.".

Biernat zarzucił po tym prezes Przyłębskiej "przeszkadzanie" mu w orzekaniu. Według niego "jednostronne wyznaczenie" przez nią terminu rozpoczęcia jego urlopu nie ma podstaw ustawowych.

Kadencja Biernata jako sędziego TK upływa 27 czerwca 2017 r.

Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/35

Autor: ts/ib / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego:  | TVN24

Raporty: