Polska

Prezes PiS się waha, bo rocznica "nieokrągła"

Polska

Kaczyński niezdecydowany. Nie wie czy pojedzie na obchidy Sierpnia
TVN24Kaczyński niezdecydowany. Nie wie czy pojedzie na obchidy Sierpnia

Jarosław Kaczyński nie wie, czy pojedzie na obchody 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych do Gdańska, bo - jak mówi - nie miał dotąd "obyczaju przyjeżdżać na te nieokrągłe rocznice". - Nie byłem co roku na takich obchodach i nie chcę tworzyć wrażenia, że tam jestem z powodów wyborczych - mówi prezes PiS.

Kaczyński nie został zaproszony na obchody przez centralę NSZZ "Solidarność", ale zaprosiła go komisja zakładowa "S" Stoczni Gdańsk.

Czy Jarosław Kaczyński ostatecznie weźmie udział w obchodach?- Ja się nad tym zastanawiam, bo ja nie ukrywam, że nie byłem co roku na takich obchodach i nie chcę tworzyć wrażenia, że tam jestem z powodów wyborczych. Rok temu to była rocznica tzw. okrągła, jak było 20-lecie to też była okrągła rocznica, 25-lecie, i wtedy tam bywałem. No nie zawsze skądinąd, bo nie zawsze mnie zapraszano. Ale jak miałem zaproszenie, to bywam - mówi prezes PiS.

Karol Guzikiewicz o niezaproszeniu prezesa PiS (TVN24)
Karol Guzikiewicz o niezaproszeniu prezesa PiS (TVN24)TVN24

Jak wyjaśnia, dotychczas nie miał "obyczaju przyjeżdżać na te nieokrągłe rocznice". - W tej chwili mogłoby powstać takie podejrzenie, że to jest w gruncie rzeczy jakaś akcja wyborcza. A ja traktuję tradycję solidarnościową i pamięć tamtych wielkich dni jako coś bardzo osobistego i przyjeżdżam tam z powodów osobistych - dodał.

I skwitował: - Zastanowię się nad tym, ale naprawdę - nie czynię z tego żadnego problemu. Na nikogo się nie obrażam, nie mam do nikogo żadnych pretensji.

Szef "S": nie zapraszamy partii

Piotr Duda o powodach niezaproszenia szefa PiS (TVN24)
Piotr Duda o powodach niezaproszenia szefa PiS (TVN24)TVN24

Przewodniczący "S" Piotr Duda tłumaczy, że na obchody "Sierpnia" zaproszeni zostali tylko przedstawiciele władz państwowych.

- Jest trudny okres, kampania wyborcza. Ale jak ktoś przyjdzie, to na pewno nikogo nie wyprosimy, absolutnie. Jarosław Kaczyński zaproszenia nie dostanie z takich powodów, o których mówię - nie zapraszamy partii politycznych.

Wiceprzewodniczący NSZZ Karol Guzikiewicz przekonuje, że nieobecność szefa PiS na obchodach jest nieuzasadniona. - Dzisiaj mamy bardziej wspólny język z Jarosławem Kaczyńskim niż z Donaldem Tuskiem. Donald Tusk kiedyś był z nami, dzisiaj jest przeciwko - powiedział.

Guzikiewicz przekazał, że prosił "S", by nie dokonywała podziałów. - Prosiłem, żeby nie robić pewnych ruchów, reakcji, żeby przespać się te 24 godziny, żeby nie doszło do jakiegoś rozłamu. Piotr (Duda - red.) musi zrozumieć, że źle robi, że tutaj nie ma wodzostwa - dodał.

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości