Polska

Marian Banaś odznaczony. "Niech to będzie wyraz uznania"

Polska

[object Object]
Prezes NIK udekorowany z okazji 40-lecia Konfederacji Polski Niepodległejtvn24
wideo 2/35

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś został odznaczony krzyżem "Zasłużony dla KPN" z okazji 40-lecia Konfederacji Polski Niepodległej. - Chcielibyśmy to symboliczne odznaczenie panu wręczyć, pamiętając o tym, co pan robił w tych trudnych latach, co Polska jest w zasadzie panu winna. Niech to będzie wyraz uznania naszego środowiska dla pana działalności w tamtym czasie i w czasach obecnych - powiedzieli członkowie zarządu Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego imienia Andrzeja Ostoja Owsianego, wręczając odznaczenie.

Uroczystość udekorowania Mariana Banasia krzyżem "Zasłużony dla KPN" odbyła się w czwartek, w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie.

"Niech to będzie wyraz uznania"

- Chcielibyśmy to symboliczne odznaczenie panu wręczyć, pamiętając o tym, co pan robił w tych trudnych latach, co Polska jest w zasadzie panu winna. Niech to będzie wyraz uznania naszego środowiska dla pana działalności w tamtym czasie i w czasach obecnych - powiedział Zbigniew Andrzej Adamczyk, członek zarządu Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego imienia Andrzeja Ostoja Owsianego. W ceremonii honorowania prezesa NIK krzyżem "Zasłużony dla KPN" uczestniczył również Krzysztof Lancman, także członek zarządu Instytutu.

- Jestem wzruszony i naprawdę wdzięczny, że są ludzie, którzy pamiętają o naszej działalności w latach 70. i 80., kiedy był okres bardzo trudny, kiedy trzeba było rzeczywiście ryzykować, by Polska mogła być wolna, niepodległa i cieszyć się demokracją - powiedział Marian Banaś, odbierając odznaczenie.

Marian Banaś został odznaczony symbolicznym krzyżem "Zasłużony dla KPN"NIK

Krzyż "Zasłużony dla KPN" został ustanowiony z okazji 100-lecia niepodległości i 40-lecia powstania Konfederacji Polski Niepodległej. Akcja poszukiwania i dekorowania nim ludzi zasłużonych dla podziemnego ruchu niepodległościowego z czasów PRL została zainaugurowana 5 grudnia w gmachu więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Według zapowiedzi ma objąć cały kraj.

Członkowie zarządu Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego imienia Andrzeja Ostoja Owsianego oprócz krzyża "Zasłużony dla KPN" wręczyli Marianowi Banasiowi znaczek wyemitowany przez Pocztę Polską z okazji 40-lecia KPN.

Uroczystość odbyła się 12 grudnia w siedzibie NIK w WarszawieNIK

Pytania do prezesa NIK

Od momentu emisji we wrześniu w "Superwizjerze" reportażu Bertolda Kittela "Pancerny Marian i pokoje na godziny" pytania dotyczące oświadczeń majątkowych prezesa Najwyższej Izby Kontroli wciąż pozostają bez odpowiedzi. W ostatnich tygodniach między Banasiem a obozem rządowym doszło do wyraźnych napięć. Spekulacje na temat ewentualnej dymisji prezesa NIK nasiliły się w ostatnich dniach, kiedy Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo dotyczące podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Rezygnacji Banasia chce Prawo i Sprawiedliwość. Szef NIK w najnowszym oświadczeniu poinformował, że nie poda się do dymisji. Jak mówił, był gotów złożyć rezygnację, jednak stał się "przedmiotem brutalnej gry politycznej".

RAPORT SPECJALNY TVN24.PL: afera wokół prezesa NIK Mariana Banasia >

Kto wybrał Banasia? CZYTAJ NA KONKRET24 >

Autor: kb//now / Źródło: TVN24, NIK

Źródło zdjęcia głównego: NIK

Raporty:
Pozostałe wiadomości