Prezes kolei skłamał? Będzie donos do prokuratury

Polska

tvn24Marek Worach podał się do dymisji

Marszałek województwa śląskiego zapowiedział złożenie pozwu do prokuratury przeciwko byłemu już prezesowi Kolei Śląskich. Ten podał się do dymisji po tym, gdy okazało się, że złożył fałszywe tzw. oświadczenie o niekaralności. Władze obiecują też, że od soboty sytuacja na torach wróci do normy.

Kiedy Marek Worach był powoływany na stanowisko prezesa Kolei Śląskich złożył oświadczenie, że nie toczą się przeciwko niemu żadne postępowania karne.

- Wczoraj w rozmowie telefonicznej były prezes przyznał, że złożył fałszywe oświadczenie - poinformował marszałek Adam Matusiewicz z PO. Wobec Woracha toczy się proces karny dotyczący spraw z lat 2001-2002, gdy kierował inną firmą.

Później dodał, że Worach przekonywał, iż jego sprawa uległa zatarciu.

Marszałek "oszukany i okłamany"

Matusiewicz powiedział, że czuje się przez Woracha "oszukany i okłamany", a całą sytuacją jest "zdruzgotany". Zapowiedział wystąpienie na drogę prawną, ponieważ Worach przed objęciem stanowiska podpisał oświadczenie, że nie toczy się przeciwko niemu żaden proces.

W związku z chaosem na torach dymisji Woracha domagały się w ostatnich dniach różne środowiska w woj. śląskim, m.in. SLD. Sojusz oraz PiS i Solidarna Polska zapowiedziały także złożenie wniosku o odwołanie marszałka z PO i pozostałych członków zarządu województwa z PO, PSL i Ruchu Autonomii Śląska.

Woracha na stanowisku zastąpi Michał Borowski. Odwołano również wiceszefa Kolei Ślaskich Artura Nastałę - jego miejsce z kolei zajmie Renata Rogowska.

Od soboty pociągi pojadą normalnie?

Marszałek w czwartek podczas konferencji zadeklarował, że nie ucieka od politycznej odpowiedzialności za chaos na śląskiej kolei. Ocenił jednak, że jego rezygnacja w tym momencie byłaby tchórzostwem. Matusiewicz wyraził nadzieję, że od soboty nie będzie już w woj. śląskim pociągów zastępowanych autobusami - w czwartek są jeszcze 92 takie przypadki. Połączenia na styku województw mają na rok przejąć Przewozy Regionalne (zarząd województwa chce podpisać z nimi taką umowę), a do końca grudnia także część innych połączeń.

Witold Trólka z Urzęd Marszałkowskiego przekazał również, że twórca rozkładu jazdy Kolei Śląskich został odsunięty od wykonywania obowiązków.

Autor: nsz/ ola / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24