Polska

Premier zaprasza polityków na spotkanie ws. Ukrainy

Polska


Premier Donald Tusk zaprosił na godz. 17 w czwartek na spotkanie w sprawie sytuacji na Ukrainie m.in. byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza, a także liderów partii opozycyjnych i europosłów zajmujących się sprawami Ukrainy - poinformowała rzeczniczka rządu.

- Jest taka potrzeba, by wspólnie wymienić się doświadczeniami i wypracować jakieś rozwiązania. W czwartek będę miała informację, kto z zaproszonych potwierdził uczestnictwo w spotkaniu - zaznaczyła Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak dodała, pomysł spotkania narodził się po środowej debacie w Sejmie na temat Ukrainy. Podczas środowej debaty w Sejmie, po przedstawieniu przez premiera Donalda Tuska informacji ws. Ukrainy, lider Twojego Ruchu Janusz Palikot zaproponował szefowi rządu, by powołał radę kryzysową działającą przy Radzie Ministrów, skupiającą przedstawicieli różnych obozów politycznych. Według Palikota, rada miałaby wypracować długookresową strategię wobec Ukrainy, a także oddziaływać na bieżący kryzys. W skład rady mieliby wejść - zgodnie z propozycją Palikota - m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premier, senator Włodzimierz Cimoszewicz, europoseł Paweł Kowal.

Setki rannych

We wtorek sytuacja w Kijowie uległa eskalacji. W nocy z wtorku na środę demonstranci z Majdanu usiłowali odgrodzić się od otaczającej ich milicji ścianą ognia z płonących barykad, jednak nad ranem milicjanci dokonali kolejnego ataku. Według ukraińskiego resortu zdrowia w starciach w Kijowie zginęło już 26 osób; 16 zabitych to manifestanci. Liczbę rannych szacuje się nawet na tysiąc. Unia Europejska zasygnalizowała w środę możliwość wprowadzenia sankcji wobec władz Ukrainy. Także USA rozważą nałożenie sankcji na osoby odpowiedzialne za użycie siły; trwają konsultacje w tej sprawie z Unią Europejską - powiadomił zastępca doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: nsz//tka/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości