Premier: poleciłem przygotowanie pociągów na Pol'and'Rock Festival. "Zwyciężył zdrowy rozsądek"

TVN24

Pociągi ominą Pol'and'Rock? Owsiak nie zamierza zmieniać planów (wideo z 13.06)Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
wideo 2/2

W trosce o bezpieczeństwo uczestników festiwalu w Kostrzynie nad Odrą poleciłem ministrowi infrastruktury przygotowanie pociągów, które dowiozą uczestników na miejsce - napisał we wtorek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. - Cieszy nas bardzo to, że zwyciężył zdrowy rozsądek - skomentował w rozmowie z TVN24 Krzysztof Dobies, rzecznik Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Spółka Przewozy Regionalne poinformowała w środę, że została podjęta decyzja o zorganizowaniu dodatkowych połączeń dalekobieżnych.

"Po rozmowie z Joachimem Brudzińskim i minister Elżbietą Witek, w trosce o bezpieczeństwo uczestników festiwalu w Kostrzynie nad Odrą, poleciłem ministrowi Andrzejowi Adamczykowi przygotowanie pociągów, które dowiozą uczestników na miejsce" - poinformował Mateusz Morawiecki na Twitterze. "Będzie on także zabezpieczony przez służby podległe MSWiA" - dodał szef rządu.

"Zwyciężył zdrowy rozsądek"

- Cieszy nas bardzo to, że zwyciężył zdrowy rozsądek, że festiwal wrócił na właściwe tory i będzie tak, jak było dawniej: będą dodatkowe pociągi, którymi kilkadziesiąt tysięcy uczestników festiwalu, będzie mogło dojechać do Kostrzyna nad Odrą - skomentował tę decyzję w rozmowie z TVN24 Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - To pokazuje jedno: decyzja, która zapadła kilka tygodni temu była zła. Od początku mówiliśmy, że trzeba przemyśleć raz jeszcze. Prosiliśmy, apelowaliśmy, wysłaliśmy skargę do szefa Przewozów Regionalnych. Później media zaczęły mówić o decyzji o omijaniu Kostrzyna przez pociągi dalekobieżne PKP Intercity. To wszystko wyglądało karykaturalnie. Dobrze, że jest taki ruch i zdrowy rozsądek powrócił. Możemy się cieszyć z tego, że będzie lepiej, wygodniej, bezpieczniej, bardziej komfortowo dojechać uczestnikom na Pol’and’Rock do Kostrzyna nad Odrą - dodał.

"Cieszy nas bardzo to, że zwyciężył zdrowy rozsądek"tvn24

Będą dodatkowe połączenia

Spółka Przewozy Regionalne poinformowała w środę w komunikacie, że "w efekcie konstruktywnych rozmów z organizatorami przewozów podjęta została decyzja o zorganizowaniu dodatkowych połączeń dalekobieżnych".

Chodzi o następujące relacje:

1. Rzeszów – Kraków – Katowice – Wrocław – Kostrzyn 2. Białystok – Warszawa – Łódź – Poznań – Kostrzyn 3. Olsztyn – Gdańsk – Szczecin – Kostrzyn 4. Kraków – Kielce – Katowice – Wrocław – Kostrzyn 5. Kędzierzyn Koźle – Opole – Wrocław – Poznań – Kostrzyn

Zamieszanie z pociągami

Pod koniec maja o rezygnacji Przewozów Regionalnych z zapewnienia dodatkowych pociągów na festiwal w Kostrzynie poinformowała organizująca imprezę Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Kolejowa spółka tłumaczyła, że uruchomienie dodatkowych komercyjnych pociągów musicREGIO jest nieuzasadnione ekonomiczne.

Pismo do przewoźnika wystosowała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, zdaniem której brak dodatkowych pociągów przy tak dużej imprezie masowej wywołałby problemy komunikacyjne nie tylko w regionie, ale w całym kraju.

Następnie o tym, że PKP Intercity zastanawia się, czy ich pociągi w ogóle powinny jechać w trakcie imprezy przez Kostrzyn nad Odrą poinformowała rzeczniczka PKP Intercity Katarzyna Grzduk.

- Obecnie rozważane są różne scenariusze, a o podjętych decyzjach w tej sprawie będziemy informować - przekazała TVN24 w zeszłym tygodniu Grzduk.

W reakcji na te doniesienia decyzje o tym, że będą zorganizowane specjalne połączenia kolejowe z północy kraju, aby dotrzeć na festiwal podjęli marszałkowie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.

We wtorek marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła przekazał, że opolski zarząd województwa zwrócił się do przewoźników z zapytaniem o możliwość organizacji transportu.

Masz miejsce? Weź kogoś

Organizatorzy Pol'and'Rock festiwalu już po decyzji Przewozów Regionalnych zaapelowali do uczestników festiwalu o wzajemną pomoc w dotarciu do Kostrzyna nad Odrą.

- Ogłosiliśmy wielkie pospolite ruszenie – pomagajmy sobie, dowieźmy siebie wzajemnie na festiwal samochodami, autobusami, zorganizujmy się we wszelkie grupowe przyjazdy. Przed nami fantastyczny, jubileuszowy Pol'and'Rock Festiwal, który zaczyna się 1 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą! - mówił Jerzy Owsiak.

Na stronie polandrockfestival.pl powstanie zakładka "Bank Podróży", gdzie uczestnicy festiwalu będą mogli zaproponować miejsce w aucie lub znaleźć miejsce dla siebie. Organizatorzy zachęcają też przedsiębiorców do organizowania przejazdów grupowych autokarami czy busami.

Największy taki festiwal w Polsce

Pol'and'Rock Festival to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Przez wiele lat był znany pod nazwą Przystanek Woodstock. Jego 25. edycja odbędzie się w terminie 1-3 sierpnia 2019 r. w Kostrzynie nad Odrą. Na czterech scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP.

Autor: mjz,tmw,js//kg,adso / Źródło: PAP, TVN24

0