Dymisje i nominacje w służbach specjalnych. Opozycja: sytuacja niebezpieczna dla państwa

Aktualizacja:

Premier Beata Szydło dokonała zmian szefów służb specjalnych. Odwołała ze stanowisk: szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. Piotra Pytla i szefa Służby Wywiadu Wojskowego gen. bryg. Radosława Kujawę. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami tvn24.pl, premier przyjęła dymisje szefa Agencji Wywiadu gen. Macieja Huni i szefa ABW gen. Dariusza Łuczaka. Powierzyła obowiązki ich następcom.

Premier powierzyła pełnienie obowiązków szefa SKW Piotrowi Bączkowi, szefa SWW płk. Andrzejowi Kowalskiemu, szefa AW płk. Grzegorzowi Małeckiemu i szefa ABW prof. Piotrowi Pogonowskiemu.

"Mam wrażenie, że rządzi Macierewicz"

W środę późnym wieczorem Sejm powołał skład sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Komisja zaraz po ukonstytuowaniu się i wyborze prezydium pozytywnie zaopiniowała wniosek premier Beaty Szydło o odwołanie szefów wojskowych i cywilnych służb specjalnych: ABW i Agencji Wywiadu, a także: Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W posiedzeniu brali udział szef MON Antoni Macierewicz i minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Były koordynator ds. służb specjalnych Marek Biernacki skrytykował decyzję premier Szydło. - Pierwszą decyzja pani premier po expose jest nocny zamach na służby - stwierdził. - Sytuacja ta jest bardzo niebezpieczna dla państwa - dodał.

- Czasami mam wrażenie, że rządzi Macierewicz, a nie pani premier - powiedział Biernacki.

Nowi szefowie ABW i AW

Potwierdziły się informacje dziennikarzy śledczych tvn24.pl, którzy już w środę informowali, że kandydatem do kierowania Agencją Wywiadu jest pułkownik Grzegorz Małecki, a Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego profesor Piotr Pogonowski.

W czwartek po południu premier Beata Szydło powierzyła obowiązki szefa AW gen. Małeckiemu, a obowiązki szefa ABW prof. Pogonowskiemu. O zmianach poinformowało w czwartek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Pogonowski jest profesorem nauk prawnych i wykładowcą akademickim. W latach 1999-2002 pracował w kancelarii premiera, a od 2003 r. przez dwa lata był głównym specjalistą ds. orzecznictwa w Sądzie Najwyższym. W 2005 r. został kierownikiem katedry postępowania cywilnego na KUL. Rok później rozpoczął pracę w Ministerstwie Finansów. W 2007 r. przeszedł do Służby Wywiadu Wojskowego, gdzie został dyrektorem biura prawnego. Od 2008 do 2010 r. był dyrektorem gabinetu szefa CBA. Jest autorem licznych publikacji, w tym dotyczących nadzoru nad działalnością służb specjalnych.

Małecki jest absolwentem historii na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1991 r. do 2002 r. pracował w Urzędzie Ochrony Państwa, m.in. jako zastępca szefa delegatury w Opolu. Od 2004 do 2007 r. pracował w ABW, m.in. jako doradca szefa Agencji. W latach 2005-08 był dyrektorem biura Kolegium ds. Służb Specjalnych. Od 2007 do 2013 r. doradzał szefowi Agencji Wywiadu, zaś od 2009 do 2013 r. pracował w ambasadzie w Madrycie.

Jest audytorem wewnętrznym i wykładowcą akademickim. Zna język hiszpański, angielski i portugalski.

Nowi szefowie SKW i SWW

W czwartek po południu Ministerstwo Obrony Narodowej w komunikacie poinformowało o odwołaniu szefów SKW i SWW oraz powierzeniu pełnienia obowiązków nowym szefom wojskowych służb specjalnych.

"Prezes Rady Ministrów Beata Szydło, po otrzymaniu pozytywnych opinii Prezydenta RP oraz Kolegium do Spraw Służb Specjalnych i Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych, odwołała ze stanowisk szefów wojskowych służb specjalnych - szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. Piotra Pytla i szefa Służby Wywiadu Wojskowego gen. bryg. Radosława Kujawę. Jednocześnie premier Beata Szydło powierzyła pełnienie obowiązków szefa SKW Piotrowi Bączkowi, zaś szefa SWW płk. Andrzejowi Kowalskiemu." - napisano w komunikacie MON.

Autor: PM//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości