Premier przyjęła dymisję szefa policji

Polska

Inspektor Zbigniew Maj zrezygnował ze stanowiska w zeszły czwartek, 11 lutegotvn24
wideo 2/4

Premier Beata Szydło podpisała dymisję inspektora Zbigniewa Maja ze stanowiska komendanta głównego policji - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Odwołanie Maja rekomendował premier szef MSWiA Mariusz Błaszczak po tym, jak Maj zrezygnował ze stanowiska w miniony czwartek. Maj oświadczył wówczas, że zrezygnował ze stanowiska m.in. dlatego, że przygotowywano wobec niego prowokację przez b. funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji (tzw. policja w policji) i wykorzystano materiały sprzed kilkunastu lat, kiedy prowadził pracę operacyjną. - Złożyłem rezygnację, żeby nie obciążać całej formacji - mówił Maj na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Według medialnych doniesień chodzi o wydarzenia sprzed kilkunastu lat, kiedy Maj pracował w Kaliszu. Były informator policji miał go szantażować; sugerował, że Maj przyjął od niego pięć butelek alkoholu, a także pożyczył 10 tysięcy zł, których nie oddał. Insp. Maj oświadczył, że badane są "okoliczności i donosy, które nie mają żadnego pokrycia w faktach". Jak wyjaśnił, chodzi o sprawę z 2003 roku, która została wyjaśniona w roku 2010. Teraz cały czas wraca, od kiedy zostałem komendantem głównym policji - powiedział Maj. Dodał, że o sprawie dowiedział się od dziennikarzy.

Błaszczak: nie może być wątpliwości co do szefa KGP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak mówił dziennikarzom, że doszedł do wniosku, iż w tej sytuacji jedynym dobrym rozwiązaniem jest rekomendowanie premier Beacie Szydło odwołania insp. Maja ze stanowiska komendanta głównego policji. Dlatego - dodał szef MSWiA - "że nie może być wątpliwości co do komendanta głównego policji". Maj był komendantem głównym policji przez dwa miesiące. MSWiA poinformowało, że "w ramach istniejących możliwości prawnych procedury sprawdzające kandydata na Komendanta Głównego Policji z całą starannością zostały dopełnione". Obowiązki szefa KGP przejął dotychczasowy pierwszy zastępca młodszy inspektor Andrzej Szymczyk.

Autor: js/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24