Polska

Premier przedstawi informację nt. Ukrainy. Rozpoczyna się posiedzenie Sejmu

Polska

EPAJakie kroki premier podejmie ws. Ukrainy?

Dziś rano w Sejmie premier Donald Tusk ma przedstawić informację na temat sytuacji i wydarzeń na Ukrainie, gdzie podczas krwawych zamieszek zginęło co najmniej 20 osób. We wtorek wieczorem szef rządu spotkał się w tej sprawie z ministrami spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych.

W środę Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Posłowie będą pracować nad pilnym rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który daje MEN możliwość opracowania i wydania podręcznika szkolnego. Chodzi o tzw. darmowy podręcznik, który 1 września tego roku ma trafić do rąk uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Zgodnie z projektem minister edukacji będzie mógł zlecić opracowanie i wydanie zarówno całego podręcznika, jak i jego części. Analogiczne prawo, w przypadku podręczników dla uczniów szkół artystycznych, będzie miał minister kultury. Podręczniki stworzone na zamówienie ministrów będą dopuszczane do użytku szkolnego z mocy prawa. Zgodnie z zapowiedziami minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej podręcznik ma być gotowy w maju.

Odszkodowania i Kukliński

Sejm rozpatrzy ponadto projekt ustawy o powiecie metropolitalnym autorstwa PO. Według propozycji Platformy, ten specjalny szczebel powiatu ustanawiałaby Rada Ministrów. Rząd miałby tą drogą tworzyć, łączyć, dzielić i znosić powiaty metropolitalne oraz ustalać ich granice, a także ustalać i znosić ich nazwy oraz siedziby ich władz. Wśród zadań powiatu metropolitalnego zebrano sprawy ponadlokalne, kluczowe dla rozwoju całych aglomeracji, np. przyjmowanie i wykonywanie strategii rozwoju, uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, organizację i wykonywanie publicznego transportu zbiorowego, planowanie sieci i zarządzanie drogami krajowymi i wojewódzkimi. Posłowie będą też kontynuować prace nad rządowym projektem dot. odszkodowań dla funkcjonariuszy z tytułu śmierci, wypadku lub choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami służby. Przepisy dotyczą funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, Straży Granicznej, BOR, ABW, AW i CBA. Projekt odnosi się także do członków rodzin zmarłych funkcjonariuszy. Natomiast w czwartek posłowie zajmą się złożonym przez Solidarną Polskę projektem uchwały upamiętniającej płk. Ryszarda Kuklińskiego. Projekt poparła sejmowa komisja kultury, przeciw są jednak SLD i TR.

Autor: nsz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Raporty:
Pozostałe wiadomości