Polska

Premier powołał nowego szefa GUS

Polska

TVN24Janusz Witkowski pracuje w GUS od początku l. 90

Janusz Witkowski objął stanowisko prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Witkowski już od pół roku pełnił obowiązki szefa GUS, kiedy to premier odwołał z tego stanowiska Józefa Oleńskiego.

Witkowski zanim przejął obowiązki szefa GUS był wiceprezesem Urzędu. Jeszcze wcześniej zajmował się on problematyką demograficzną, nadzorował m.in. Departament Badań Demograficznych, Departament Badań Społecznych, Departament Pracy.

Witkowski pracuje w GUS od początku lat 90., specjalizuje się w demografii i zagadnieniach społecznych, ma na swoim koncie wiele publikacji z tego zakresu. Jest także pracownikiem naukowym Szkoły Głównej Handlowej. Zna kilka języków obcych.

Zgubna kontrola

W lutym media spekulowały, że powodem odwołania prezesa Oleńskiego były wyniki kontroli w GUS, zarządzonej przez kancelarię premiera, która wykazała m.in., że dyrektor Departamentu Programowania i Koordynacji Badań GUS i jednocześnie szef Centralnego Biura Spisowego otrzymał 131 tys. zł na podstawie umowy-zlecenia za nadzór nad przygotowaniem do dwóch spisów powszechnych. Oprócz tego brał normalną pensję.

Media podawały także, że w ciągu trzech miesięcy 2010 r. GUS podpisał umowy-zlecenia z 357 pracownikami na ponad 3,5 mln zł, z czego 67 otrzymało dodatkowo 2,3 mln zł.

GUS nie zgadzał się z zarzutami kontrolerów z kancelarii premiera, jakoby pracownicy etatowi zajmujący się spisem powszechnym byli podwójnie opłacani. Według Urzędu dostali wynagrodzenie zgodnie z prawem.

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości