Polska

Premier: nie wpuścimy obserwatorów OBWE

Polska

TVN24Czy decyzja rządu jest ostateczna i nieodwołalna

Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska nie zmieniła stanowiska w sprawie obecności obserwatorów OBWE w czasie październikowych wyborów. Oznacza to, że polskie władze nie zgadzają się na ich przyjazd.

-W tej chwili obowiązuje ta decyzja, która została podjęta - powiedział premier podczas piątkowej konferencji prasowej w Poznaniu. Jak dodał, "nie nastąpiła żadna zmiana."

Kaczyński podkreślił, że Polska domaga się zmiany wniosku w sprawie obecności obserwatorów OBWE. "Potrzebujemy innego sposobu sformułowania wniosku, jeśli mamy to jeszcze raz rozważyć" - powiedział.

Szefowa MSZ Anna Fotyga mówiła w sobotę, że nota w sprawie obecności obserwatorów OBWE na polskich wyborach jest "niestosowna". W tej sprawie rozmawiała także, przy okazji wizyty w USA, z szefem OBWE Angelem Moratinosem.

"Poinformowałam pana Moratinosa o polskich odczuciach dotyczących obserwacji wyborów i niestosownej formie noty sekretariatu OBWE. Pan minister niezupełnie zdawał sobie sprawę z tonu sformułowania tej noty. Efektem tego spotkania jest wola prezydencji sprawdzenia całej sytuacji" - powiedziała Fotyga po spotkaniu.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24