Polska

Premier na Twitterze o zmianie w rządzie: "nieduża, ciekawa, konieczna"

Polska

TwitterPremier tonuje nastroje na Twitterze

W środę dojdzie do "niedużej, ale ciekawej i koniecznej korekty" w rządzie - napisał w poniedziałek na Twitterze premier Donald Tusk. O zmianach w swoim gabinecie szef rządu informował już w ubiegłym tygodniu. Na razie wiadomo na pewno jedno: Tomasz Arabski przestanie być szefem KPRM.

W związku z planowanym wyjazdem na placówkę do Hiszpanii Tomasza Arabskiego Tusk mówił, że przewiduje zmiany w rządzie i ma o nich poinformować na środowym posiedzeniu Rady Ministrów. Jak dodał, zmiany będą dotyczyć też ministrów konstytucyjnych.

Do wymiany tylko ministrowie z PO

Prezes PSL Janusz Piechociński powiedział w mediach w ubiegłym tygodniu, że z jego rozmowy z premierem wynika, że zapowiadane zmiany w rządzie będą dotyczyły tylko resortów obsadzonych przez PO. Jak ocenił, zmiany w rządzie mogą być zaskakujące.

W mediach pojawiały się spekulacje, że z rządu mogliby odejść ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, skarbu - Mikołaj Budzanowski, sportu - Joanna Mucha, transportu - Sławomir Nowak czy sprawiedliwości - Jarosław Gowin.

Szef klubu PO Rafał Grupiński mówił jednak dziennikarzom, że w rządzie "nie będzie trzęsienia ziemi". "Będą zmiany w rządzie, podejrzewam, że niezbyt głębokie, czy niezbyt liczne" - podkreślił Grupiński. Jak zauważył, tam gdzie są trudne resorty i trudne zadania, tam jest łatwiej o krytykę i niechęć opozycji. "Wiadomo, że minister zdrowia jest zawsze na celowniku, że budowa dróg zawsze budzi niezadowolenie, nieważne, ile by się ich wybudowało" - wyliczał Grupiński.

Arabski odejdzie, KPRM się podzieli?

Jego zdaniem także Gowin "raczej pozostanie" w rządzie. Według szefa klubu PO premier - przy ocenie ministra sprawiedliwości - powinien wziąć pod uwagę nie tylko jego niedawne wystąpienie w Sejmie podczas debaty o związkach partnerskich, lecz także pracę nad ważnymi zmianami w prawie, nad którymi pracuje Gowin.

Politycy PO w oficjalnych rozmowach mówią, że nie wiedzą, kto oprócz Arabskiego miałby odejść z rządu. Nieoficjalnie źródła w PO spekulują m.in., że nowym szefem Kancelarii może zostać Maciej Berek, który kieruje teraz Rządowym Centrum Legislacji. Część polityków PO jako kandydata na nowego szefa kancelarii wskazuje obecnego szefa MSW Jacka Cichockiego.

Media piszą też o scenariuszu, w którym rozdzielone zostałyby stanowiska szefa KPRM i szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów - to ostatnie stanowisko mógłby objąć obecny sekretarz Komitetu Adam Jasser.

Z kolei źródła zbliżone do PSL informują, że "na 90 proc." jedną ze zmian w kierownictwie KPRM będzie odwołanie Ewy Kierzkowskiej ze stanowiska sekretarza stanu w KPRM i powołanie na jej miejsce Tomasza Jędrzejczaka, bliskiego współpracownika Piechocińskiego.

Autor: adso//gak/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości