Polska

Szymański: premier przedstawił oczekiwania Polski w sprawie unijnego budżetu

Polska

Mateusz Morawiecki przyjechał do Brukseli
tvn24Polski premier uczestniczył w nieformalnej kolacji, dzień przed piątkowym szczytem. Na nagraniu, przylot Morawieckiego do Brukseli

Podczas czwartkowej nieformalnej kolacji szefów państw i rządów w Brukseli premier Mateusz Morawiecki przedstawił oczekiwania Polski i Europy Środkowej w rozpoczynającej się debacie budżetowej - poinformował wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański.

Morawiecki przybył w czwartek po południu do Brukseli, by w piątek wziąć udział w nieformalnym szczycie unijnych przywódców. Politycy mają omawiać na nim między innymi budżet Unii Europejskiej po 2020 roku oraz zmiany w funkcjonowaniu europejskich instytucji.

W przeddzień szczytu premier Belgii Charles Michel zorganizował nieformalną kolację dla części unijnych przywódców. Zaproszono na nią, poza szefem polskiego rządu, przywódców Niemiec, Bułgarii, Finlandii, Francji, Irlandii, Włoch, Luksemburga, Portugalii, Słowacji oraz Hiszpanii.

- Premier Morawiecki przedstawił oczekiwania Polski i Europy Środkowej w rozpoczynającej się debacie budżetowej – poinformował po zakończeniu spotkania Szymański.

Jak wskazał, Brexit oznacza mniej środków w unijnym budżecie.

"Dobry kompromis, nowe źródła finansowania"

- Jesteśmy gotowi do rozmowy o reformie polityki i nowych celach w przeciwdziałaniu niekontrolowanej migracji, czy bezpieczeństwie, ale kompromis musi uwzględniać nasze ścisłe interesy dotyczące polityki spójności i rolnictwa – zaznaczył wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Dobry kompromis musi zakładać znalezienie nowych źródeł finansowania na nowe cele. W innym wypadku będzie to kompromis trudny dla wszystkich państw Unii Europejskiej. Bez wyjątku – dodał.

Projekt przyszłego wieloletniego unijnego budżetu po 2020 roku Komisja Europejska ma przedstawić na początku maja. Przed wylotem do Brukseli Szymański mówił dziennikarzom, że podczas piątkowego spotkania szefowie rządów będą mieli pierwszy raz okazję by "bezpośrednio rozmawiać na temat bardzo wstępnego komunikatu Komisji Europejskiej, a także noty przewodniczącego Rady Europejskiej w sprawie budżetu".

"Polska jest gotowa do rozmowy o zwiększeniu składki"

Jak dodał, Komisja będzie mogła podczas szczytu wyciągnąć wnioski z tonu dyskusji między szefami rządów.

- Taki jest sens tego spotkania, aby Komisja usłyszała bardziej bezpośrednio, także w interakcji z innymi szefami rządów, stanowisko poszczególnych państw - powiedział wiceszef resortu spraw zagranicznych.

Wiceminister wskazał, że Polska jest gotowa do rozmowy o zwiększeniu składki do unijnego budżetu. Jednak - zaznaczył - musi to być poprzedzone kompromisem dotyczącym "obszarów, które miałyby być finansowane z unijnej kasy".

Podczas piątkowego szczytu unijni przywódcy będą debatować też o kwestiach instytucjonalnych, w tym o składzie Parlamentu Europejskiego po wyborach w 2019 roku i ewentualnych listach ponadnarodowych.

Inną kwestią, którą zajmą się liderzy Unii Europejskiej będzie propozycja "wiodących kandydatów" procedury znanej jako "Spitzenkandidaten", w ramach której europejskie partie polityczne miałyby wskazywać swoich pretendentów do objęcia stanowiska szefa Komisji Europejskiej. Choć zarówno Komisja jak i Parlament Europejski mocno popierają ten pomysł, budzi on sprzeciw wielu stolic.

Autor: JZ/AG / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości