"Znane osoby będą sławić imię Polski". Premier spotkał się z Hakkinenem

[object Object]
Morawiecki podczas spotkania z utytułowanym byłym fińskim kierowcą wyścigowymtvn24
wideo 2/4

Bardzo się cieszę, że mogłem porozmawiać z Miką Hakkinenem o polskiej historii, o 100 latach naszej niepodległości, ale i o przyszłości. Cieszę się, że takie osoby stają się naszymi ambasadorami, ambasadorami Polski i polskości - podkreślał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z utytułowanym byłym fińskim kierowcą wyścigowym, dwukrotnym mistrzem świata Formuły 1.

Premier zauważył, że spotkanie odbywa się obok Centrum Nauki Kopernik, które jest symbolem nowoczesnej Polski. Przypomniał, że idea budowy tego obiektu wyszła od prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Mamy aspiracje, aby być wśród najbardziej innowacyjnych i kreatywnych narodów świata. Chcemy być cenieni na świecie, będzie to możliwe, gdy będziemy mieli takich wspaniałych ambasadorów jak mój gość - dodawał Morawiecki.

Rozmowy o przyszłości

Szef rządu powiedział, że w trakcie spaceru po Warszawie rozmawiał ze swoim gościem nie tylko o historii, o tym co było, o 100 latach niepodległości, ale także o przyszłości, jaka nas czeka.

- Rozmawialiśmy o tym, jaka wspaniała może być przyszłość Polski, jakie są szanse rozwojowe przy współpracy z bardzo innowacyjnymi państwami Unii Europejskiej. Dobrze się dzieje, że mamy taki program, gdzie znane osoby będą sławić na całym świecie imię Polski - ocenił Morawiecki.

Premier, dziękując gościowi za obecność przyznał, że dzięki tym wizytom będzie można prezentować wartości, które promujemy na całym świecie, takie jak solidarność, wolność i nowoczesność.

Hakkinen przyznał, że jest zaszczycony zaproszeniem i że cieszy się, iż Polska ma taki program, którego on będzie reprezentantem. Dodał jednak, że żałuje tylko, że "nie mogliśmy wjechać tutaj z panem premierem bolidem Formuły 1".

- Ale to jest pojazd jednoosobowy i nie byłoby to możliwe - dodał z uśmiechem.

Flaga Polski dla fińskiego kierowcy

Na zakończenie spotkania przy Centrum Nauki Kopernik premier wręczył słynnemu fińskiemu kierowcy prezent - flagę Polski.

Po zakończeniu popołudniowego spotkania szef rządu powiedział dziennikarzom, iż chciałby, żeby tacy ambasadorowie Polski, jak Hakkinen - wspaniali, znani ludzie, sportowcy, aktorzy, artyści, którzy chcą się zaangażować się w promocję Polski - "rozsławiali dobre imię Polski na całym świecie".

Niespełna 50-letni Hakkinen nazywany "Latającym Finem" to były kierowca wyścigowy, przez 10 lat startujący w Formule 1. Dwukrotny mistrz świata w sezonach 1998 i 1999. Po zakończeniu kariery w F1 startował w niemieckiej serii samochodów turystycznych (DTM).

Projekt "100 x100" z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Hakkinen przyjechał do Polski w związku z inauguracją projektu "100x100" Polskiej Fundacji Narodowej. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości PFN zaprosi do naszego kraju sto wpływowych, znanych i szanowanych na całym świecie postaci życia publicznego: artystów, aktorów, sportowców, intelektualistów, przedsiębiorców, liderów opinii.

Mistrz świata F1 Mika Hakkinen, filmowiec Patrick Ney, komentator F1 Mark Gallagher i historyk Jan Szumski są pierwszymi spośród 100 osób, jakie Polska Fundacja Narodowa zaprosiła do projektu "100 x100" z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Autor: kb//now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości