TVN24 | Polska

Rzecznik rządu: premier skierował wniosek o udział w następnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego

TVN24 | Polska

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Morawiecki: opozycja próbuje insynuować nam, że próbujemy doprowadzić do osłabienia Polski, poprzez wyjście z Unii
Morawiecki: opozycja próbuje insynuować nam, że próbujemy doprowadzić do osłabienia Polski, poprzez wyjście z UniiTVN24
wideo 2/23
TVN24Morawiecki: opozycja próbuje insynuować nam, że próbujemy doprowadzić do osłabienia Polski, poprzez wyjście z Unii

Premier Mateusz Morawiecki chce uczestniczyć w następnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego. Złożył w tej sprawie wniosek do przewodniczącego europarlamentu. Morawiecki chce "przedstawić stanowisko Polski w trakcie zaplanowanej debaty parlamentarnej".

Według informacji radia RMF FM w przyszłym tygodniu w PE odbędzie się debata na temat sytuacji Polski w kontekście ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

W środę na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że Morawiecki zwrócił się z wnioskiem o dopuszczenie go do udziału w tej debacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Trybunał Konstytucyjny o przepisach europejskich

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie, pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej, zajmował się w czwartek sprawą zainicjowaną wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego z końca marca, dotyczącą zgodności z konstytucją niektórych z przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. TK uznał w wyroku, że część przepisów unijnych, o które pytał szef rządu, jest niezgodna z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku Komisja Europejska przekazała, że szczegółowo go przeanalizuje i zdecyduje o dalszych krokach. Zapowiedziała przy tym, że "nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii".

"Komisja podtrzymuje i potwierdza podstawowe zasady porządku prawnego Unii, a mianowicie, że: prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi; wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych" - podała w komunikacie KE.

Autor:ads/dap

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości