Polska

Kopacz zapowiada pomoc prawną dla oszukanych seniorów

Polska

Bezpłatna pomoc prawna i domy rehabilitacji dla seniorów. "Jesteście nam potrzebni"
tvn24Premier Ewa Kopacz na sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

Wy, seniorzy, jesteście potrzebni Polsce - mówiła w czwartek premier Ewa Kopacz na inauguracyjnym posiedzeniu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Zaznaczyła, że dzięki jej rządowi seniorzy będą mogli korzystać m.in. z pomocy prawnej oraz z domów dziennego pobytu.

Kopacz podkreśliła, że to wyjątkowy dzień, bo po raz pierwszy w historii Sejmu odbywa się posiedzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

- Nigdy dotąd w historii polskiego parlamentu nie wsłuchiwaliśmy się w głos ludzi, którzy całe życie pracując, nabierając doświadczenia, mogliby dzisiaj w formie uchwał przedstawiać wnioski, oczekiwania, tym, którzy de facto w kraju rządzą - mówiła premier. - Jesteście nam wszystkim bardzo potrzebni. Wy, seniorzy, jesteście potrzebni Polsce - oświadczyła.

Metoda na oszustów

Szefowa rządu mówiła też o osiągnięciach rządu w ostatnim roku w zakresie polityki senioralnej.

Jednym z nich jest - według premier - pomoc prawna, z której osoby powyżej 65. roku życia mogą korzystać bezpłatnie; ustawa regulująca te kwestie będzie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

- Wiemy, jak bardzo często ludzie nieuczciwi, naciągacze, przychodzą do starszych osób mieszkających niekiedy samotnie lub pod nieobecność swoich dzieci czy wnuków i przedstawiają cudowną ponoć ofertę napisaną drobnym druczkiem - mówiła Kopacz. Jak dodała, "okazuje się, że w dobrej wierze ta starsza osoba podpisała coś, co stanie się dla niej tragedią życia, że za chwilę przyjdzie komornik i będzie windykował".

Premier podkreśliła, że osoby starsze będą mogły się zwrócić do jednego z 1500 punktów bezpłatnej pomocy prawnej, gdzie zajmą się ich sprawą wykwalifikowani prawnicy.

"Będziecie mieli warunki domowe"

Jako osiągnięcie Kopacz wymieniła także domy dziennego pobytu dla osób starszych, których w tym roku - według niej - powstanie w Polsce ponad 100, a do 2020 roku ponad 1000.

Minister zdrowia - dodała premier - wyasygnował 40 mln zł na program, dzięki któremu powstaną domy rehabilitacji. - Czym to się będzie różnić od tej rehabilitacji, na którą codziennie chodzicie? Otóż będzie się to różnić tym, że tam będziecie mieli warunki domowe - zwróciła się do seniorów.

Pierwsze posiedzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów otworzyła marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Autor: fil/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Radek Pietruszka

Pozostałe wiadomości