Polska

Premier jedzie do powodzian

Polska

Aktualizacja:

Dziś premier Donald Tusk odwiedzi tereny, które ucierpiały w ubiegłorocznej powodzi: Sandomierz, Kłodne oraz Bieruń. Weźmie także udział w posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Katowicach

W Sandomierzu premier spotka się z pracownikami huty szkła i zapozna się ze stanem odbudowy wałów przeciwpowodziowych.

W Kłodnem premier zobaczy 15 nowo wybudowanych domów. Powstały dla rodzin, które straciły swoje dawne domy w osuwiskach. W Bieruniu premier spotka się ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wizytę zakończy posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Katowicach z udziałem premiera, ministrów oraz wojewodów.

Jedna z największych powodzi

W maju i czerwcu 2010 r. Polskę nawiedziła jedna z największych powodzi w historii. Straty jakie spowodowała przekroczyły 12 mld zł. Dotychczas na usuwanie skutków powodzi z budżetu państwa przeznaczono ponad 3,1 mld zł.

Na zasiłki dla poszkodowanych przekazano ponad 850 mln zł, na odbudowę infrastruktury technicznej samorządów 1,2 mld zł, na odbudowę wałów przeciwpowodziowych i innej infrastruktury przeciwpowodziowej ponad 550 mln zł, a na wydatki związane z akcją przeciwpowodziową ponad 200 mln zł. W czasie powodzi pracowało ponad 80 tys. strażaków, 10 tys. policjantów oraz 26 tys. żołnierzy. W akcji ratunkowej wykorzystano m.in. 31 tys. radiowozów, 455 łodzi, 43 śmigłowce, 101 pływających transporterów oraz 52 statki powietrzne należące do wojska.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości