Tusk: sędziowie TK złożą ślubowanie

Tusk
Tusk: sędziowie złożą ślubowanie, jeśli prezydent nie będzie chciał być przy tym obecny, to ja na to nic nie poradzę
Źródło zdj. gł.: Radek Pietruszka/PAP
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego złożą ślubowanie. Jeśli prezydent nie będzie chciał być przy tym obecny, to ja na to nic nie poradzę. Będą sędziami tak czy inaczej - powiedział w czwartek premier Donald Tusk.

Sześcioro nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego zostało wybranych przez Sejm 13 marca. Prezydent Karol Nawrocki do tej pory nie odebrał od nich ślubowania.

Pałac Prezydencki i politycy PiS mówią o swoich zastrzeżeniach wobec procedury wyboru sędziów przez Sejm.

"Zostali wybrani i są sędziami"

Do tej sytuacji odniósł się w czwartek premier Donald Tusk, który powtórzył stanowisko rządu, że odebranie przysięgi jest obowiązkiem prezydenta.

- Stoimy na stanowisku, że prezydent nie ma tutaj możliwości wyboru, bo to nie jest kwestia kaprysu prezydenta. Zostali wybrani i są sędziami - powiedział premier.

- Jesteśmy od tego, żeby ułatwiać wszystkim w Polsce życie, a to oznacza podejmowanie decyzji zgodnie z przepisami Konstytucji, szybko i sprawnie - mówił Tusk. - Wtedy, kiedy poza politycznymi pretensjami wzajemnymi nie ma innych powodów, prezydent powinien podpisywać decyzje, jakie zapadają, czy to w Sejmie, czy w rządzie, bez zbędnej zwłoki - dodał.

Premier podkreślił jednak, że sędziowie "tak czy inaczej przysięgę złożą", nawet w przypadku odmowy przez Nawrockiego jej odebrania.

- Sędziowie złożą ślubowanie, jeśli prezydent nie będzie chciał być przy tym obecny, to ja na to nic nie poradzę - zaznaczył Tusk.

Źródło: TVN24
Czytaj także: