TVN24 | Polska

Europarlament w rezolucji o prawach kobiet, prawie do aborcji i antykoncepcji. Gądecki: ideologia bierze górę

TVN24 | Polska

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP

"Wyrażam głęboki smutek po rezolucji Europarlamentu, w której wzywa się do zapewnienia możliwości zabijania dzieci nienarodzonych" - tak przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki skomentował czwartkową rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji. "Kultura życia, o jakiej myśleli ojcowie założyciele UE, przeradza się w kulturę śmierci i wykluczenie" - ocenił.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej do zapewnienia "powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji" oraz zagwarantowania, że "aborcja na żądanie jest legalna na wczesnym etapie ciąży i później, gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone". Rezolucja wskazuje, że zmuszanie kobiet do donoszenia ciąży wbrew ich woli "narusza prawa człowieka". W dokumencie zaznacza się, jak ważna jest edukacja seksualna i dostęp do antykoncepcji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Ideologia bierze górę nad rozumem"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki odniósł się do tej decyzji na Twitterze. "Wyrażam głęboki smutek po rezolucji Europarlamentu, w której wzywa się do zapewnienia możliwości zabijania dzieci nienarodzonych. Kultura życia, o jakiej myśleli ojcowie założyciele UE, przeradza się w kulturę śmierci i wykluczenia, a ideologia bierze górę nad rozumem" – napisał.

Przewodniczący KEP w oświadczeniu wystosowanym 22 czerwca do wszystkich europarlamentarzystów apelował o odrzucenie rezolucji.

"Aborcja zawsze jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia, tym bardziej odrażającym, że dotyczy życia człowieka najsłabszego i całkowicie bezbronnego. Jest więc przejawem najbardziej niesprawiedliwej dyskryminacji. Sama prawna legalizacja aborcji głęboko zniekształca życie społeczne, a cóż dopiero uznanie jej za 'podstawową usługę opieki zdrowotnej'" – pisał między innymi arcybiskup.

Autor:akr/adso

Źródło: PAP