Polska

Prawnik podejrzany o szpiegostwo trafi do aresztu

Polska

Aktualizacja:
tvn24ABW zatrzymała szpiega

Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o szpiegostwo prawnika Stanisława Sz. - poinformowała w piątek rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie. Prokuratura i ABW ustaliły, że podejrzany o szpiegostwo prawnik uczestniczył w posiedzeniach sejmowych komisji zajmujących się rynkiem paliw - dowiedział się portal tvn24.pl.

Wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Stanisława Sz. wpłynął do Sądu Rejonowego dla Warszawy Woli w piątek.

Posiedzenie w tej sprawie odbyło się w siedzibie Sądu Okręgowego w Warszawie. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o szpiegostwo.

 Mec. Piotr Schramm wyjaśnia, jak będzie wyglądało postępowanie wobec podejrzanych o szpiegostwo
Mec. Piotr Schramm wyjaśnia, jak będzie wyglądało postępowanie wobec podejrzanych o szpiegostwotvn24

Prawnik

Do zatrzymania prawnika doszło w środę w Warszawie. Wczoraj mężczyzna usłyszał zarzut szpiegostwa na rzecz obcego państwa. Jego sprawą zajmuje się Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

- Potwierdzam, że jest to prawnik z podwójnym obywatelstwem - powiedział tvn24.pl Dariusz Korneluk, szef wspomnianej prokuratury.

Zbigniew Jaskólski z Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie poinformował, że prawnikowi grozi od roku do 10 la więzienia. Dodał, że mężczyzna ma podwójne obywatelstwo. Nie chciał udzielać więcej informacji, tłumacząc, że może to utrudnić prowadzone postępowanie przygotowawcze. Radio Zet podało wczoraj, że mężczyzna ma obywatelstwo polskie i rosyjskie.

Według naszych nieoficjalnych ustaleń prokuratorzy podejrzewają, że zatrzymany miał współpracować z GRU, czyli Głównym Zarządem Wywiadowczym Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej.

Mężczyzna pracuje w jednej z warszawskich kancelarii zajmujących się "kwestiami obrotu gospodarczego".

Oficer

Z kolei prokuratura wojskowa prowadzi śledztwo ws. oficera Wojska Polskiego, który został zatrzymany także w środę. Podstawą były materiały Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Jak informowała Żandarmeria Wojskowa, chodzi o starszego stopniem oficera. Również w jego sprawie Wojskowy Sąd Okręgowy zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na okres trzech miesięcy.

W obu tych śledztwach - cywila i wojskowego - zatrzymań dokonywała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Sprawą szpiegostwa zajmowała się dzisiaj sejmowa komisja do spraw służb specjalnych. Prawnik i wojskowy mieli szpiegować dla rosyjskiego wywiadu wojskowego - podał po posiedzeniu speckomisji Marek Biernacki (PO).

Schetyna o wydaleniu polskich dyplomatów z Rosji
Schetyna o wydaleniu polskich dyplomatów z Rosjitvn24
wideo 2/20

Autor: Maciej Duda, Robert Zieliński, db, kło//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości