"Prawko" za kopertę. 11 osób w rękach CBA

Polska

tvn2411 osób zatrzymano za korupcję przy egzaminach na prawo jazdy

11 osób, w tym wójta gminy Nozdrzec (Podkarpacie) i trzech właścicieli podkarpackich szkół nauki jazdy, zatrzymali agenci CBA. Sprawa dotyczy m.in. łapówek w zamian za zdanie egzaminu na prawo jazdy.

- Wśród zatrzymanych są trzy kobiety i ośmiu mężczyzn: wójt gminy Nozdrzec, trzech właścicieli podkarpackich szkół nauki jazdy, czterech egzaminatorów z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie, dyrektor i pracownica Powiatowego Urzędu Pracy w Sanoku oraz pracownica Powiatowego Urzędu Pracy w Brzozowie. Są w wieku od 36 do 65 lat - powiedział rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Jak dodał, wszyscy usłyszeli już zarzuty korupcyjne, a wobec trzech egzaminatorów zastosowano tymczasowy areszt.

Egzamin na prawko

Sprawa dotyczy m.in. wręczania korzyści majątkowych w zamian za zdanie egzaminu na prawo jazdy czy egzaminów doszkalających. - Wyjaśniamy również możliwe nieprawidłowości w zamówieniach publicznych organizowanych przez PUP w Sanoku i Brzozowie. Prowadzimy je pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie - zaznaczył rzecznik. Jak poinformował szef Wydziału Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie Damian Mirecki, urzędnicy usłyszeli zarzut m.in. niedopełnienia obowiązków przy przetargach na szkolenia, w których udział brały szkoły nauki jazdy. - Jeśli chodzi o wójta, to jest on podejrzany o pośredniczenie w załatwieniu zdania egzaminu na prawo jazdy - dodał. Wysokość łapówek, jaki przyjmowali podejrzani, wynosiła od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Mirecki nie wyklucza, że w śledztwie, prowadzonym od maja, zarzuty usłyszą kolejne osoby. Zatrzymanym grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24