Polska

Prawie jak Szczurek. 84 proc. dla burmistrza

Polska

84 proc. zwycięstwo burmistrza
TVN2484 proc. zwycięstwo burmistrza

Burmistrz Świdwina dostał 84 proc. poparcia w wyborach samorządowych. Taki wynik zawstydzi niemal każdego polityka. No, może prawie każdego - prezydent Gdyni dostał ponad 87 proc. głosów. Co ich łączy, oprócz znakomitego wyniku? Polityczna niezależność - zarówno burmistrz Jan Owsiak, jak i prezydent Wojciech Szczurek są bezpartyjni. Niesamowitym wynikiem (ponad 94 proc.) może pochwalić się także nowy wójt Górzna (woj. mazowieckie) - ale to już zupełnie inna historia...

Burmistrz Świdwina podkreśla, że podczas kampanii jedynie informował o tym, co zostało już wykonane. - Poza drogami, inwestycje w oświatę, sport - budujemy hale. Mamy "orlik" [boisko - red.], renowację świdwińskiego ośrodka kultury i mieszkania socjalne - wymienia.

Podkreśla też, że w Komitecie Wyborczym Wyborców Świdwin Razem, z którego startował razem z grupą radnych, nie ma ani jednej osoby związanej z którąś z partii politycznych. - Są tutaj robotnicy, urzędnicy, nauczyciele i przedsiębiorcy - mówi Owsiak.

Spokój w radzie

Jaki jest przepis na takie sukcesy? Owsiak podkreśla, że "nie ma zamordyzmu" podczas zebrań rady miasta. - Ścieramy się, spieramy, ale na sesję przychodzimy przygotowani. Aby realizować plany, które ustaliliśmy - zdradza.

- Stąd taki spokój. I to pomaga w pracy - dodaje.

Pokojowa atmosfera pomaga też w zdobywaniu głosów. W Świdwinie mieszka 15 tys. 806 mieszkańców, a prawo do głosowania ma 12 tys. 796. Na burmistrza głosowało w sumie 5 tys. 613. I choć frekwencja nie była duża, to zwycięskie 84,13 proc. Owsiaka oznacza 4 tys. 722 oddane głosy.

Sukces to niewiele mniejszy od rekordu prezydenta Gdyni - pamiętając oczywiście o liczebne różnicy między populacjami Świdwina i Gdyni. Wojciech Szczurek uzyskał 87,39 proc. poparcie (80 tys. 345 głosów)

Prawie 100 procent

Jeszcze większy wynik od Owsiaka i Szczurka w niedzielnych wyborach osiągnął 49-letni Waldemar Sabak, członek Prawa i Sprawiedliwości, który po raz kolejny został wybrany na nowego wójta gminy Górzno.

Zagłosowało na niego... 94,75 proc. (2203) mieszkańców gminy, którzy poszli do urny. Wynik ten zapewne w jakimś stopniu tłumaczy fakt, że Sabak był jedynym kandydatem na stanowisko. Przeciwko niemu zagłosowały 122 osoby.

www.tvn24.pl/wyborysamorzadowe

Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości