Polska

"Prace w komitecie zawieszone". Projekt tzw. ustawy antyterrorystycznej cofnięty

Polska

tvn24Poseł PO Marcin Kierwiński obawia się, że ustawa będzie ograniczała prawa obywatelskie

- Do uzgodnień międzyresortowych powrócił - decyzją Komitetu Stałego Rady Ministrów - projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych - poinformował w piątek szef Komitetu, minister Henryk Kowalczyk.

- Zostały zawieszone prace w komitecie nad ustawą (o działaniach antyterrorystycznych - red.). Było trochę uwag i mało czasu na uzgodnienia - zaznaczył Henryk Kowalczyk. Pytany, kiedy projekt powróci pod obrady i będzie mógł - po uzyskaniu pozytywnej opinii - trafić pod obrady rządu, odparł, że zależy to "od skuteczności uzgodnień".

Ustawa przygotowywana w resorcie spraw wewnętrznych i administracji oraz przez ministra - koordynatora służb specjalnych miałaby wejść w życie 1 czerwca. Określa m.in. zasady prowadzenia działań antyterrorystycznych oraz współpracy przy prowadzeniu tych działań.

Uprawnienia szefa ABW

Za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym ma odpowiadać w całości szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. On będzie też koordynował działania służb w tym zakresie, natomiast minister spraw wewnętrznych ma być odpowiedzialny za przygotowania do przejmowania kontroli nad zdarzeniami o charakterze terrorystycznym, reagowanie w przypadku ich wystąpienia oraz usuwanie ich skutków. Do tekstu projektu dotarła PAP, w czwartek po południu można było go znaleźć w biuletynie informacji publicznej MSWiA.

Autor: mart/kk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24