Pożegnanie księdza pułkownika

Polska

Aktualizacja:
WikipediaKs. Adam Pilch zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu

Ksiądz generał brygady Adam Pilch, pełniący obowiązki Naczelnego Kapelana Wojskowego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, został pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. Zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Ks. Adama Pilcha żegnali w sobotę: rodzina, przyjaciele, duchowni ewangeliccy, przedstawiciele armii, duszpasterstwa wojskowego, MON oraz parafianie. - Był człowiekiem dialogu, jako ekumenista zapisał się w pamięci warszawiaków - mówił podczas uroczystości na cmentarzu ks. Bogusław Milerski, prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Podkreślił, że ks. Adam Pilch był żołnierzem oraz pastorem żołnierzy i wykonywał swoje obowiązki do końca. Dodał, że parafianie zapamiętają go, jako osobę "mądrą, skromną, oszczędną w formie i nieszukającą zaszczytów".

Ks. generał brygady Adam Pilch zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, którym polska delegacja na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim udawała się na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego. Pilch został mianowany na stopień generała brygady pośmiertnie; został też odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Katastrofa pod Smoleńskiem zabrała najlepszych ludzi"

Katastrofa pod Smoleńskiem zabrała najlepszych ludzi, wśród nich był ksiądz Adam Pilch. W ciągu 15 lat kapłaństwa w wojsku zrobił wiele dobrego: uczestniczył w kształceniu duszpasterzy, uczył żołnierzy tolerancji i zrozumienia innych kultur. Uczył nie tylko wiary, ale rozumienia służby państwowej. Jacek Olbrycht, dyrektor generalny MON

"Uważał, że każdy ma swoje miejsce w kościele"

- Uważał, że każdy ma swoje miejsce w kościele; rozmawiał, nie narzucał - podkreślił z kolei prowadzący nabożeństwo ksiądz biskup Ryszard Borski.

Pilch został ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce 15 lipca 1990 roku. Od 1993 roku był administratorem, a następnie proboszczem luterańskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Zajmował się także parafiami w Żyrardowie i Węgrowie.

W 1995 roku rozpoczął pracę w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym. Od 1999 roku pełnił funkcję zastępcy Ewangelickiego Biskupa Wojskowego w stopniu pułkownika. Od listopada ubiegłego roku czasowo pełnił obowiązki Naczelnego Kapelana Ewangelickiego. Uczestniczył w spotkaniach z żołnierzami w misjach pokojowych w Kosowie, Libanie, Czadzie. Brał udział w licznych międzynarodowych konferencjach i seminariach. Zaangażowany był w prace ze środowiskami kombatanckimi i studenckimi.

Członek Kapituły Orderu Uśmiechu

Ks. Adam Pilch był członkiem Kapituły Orderu Uśmiechu, a w 2007 roku został odznaczony złotym medalem Alberta Schweitzera, nadanym przez Światową Akademię Medycyny w uznaniu za postawę humanitarną i działalność wskazującą drogę rozwoju ku człowieczeństwu. Od 1990 roku był współorganizatorem comiesięcznych ekumenicznych nabożeństw w Warszawie.

Miał 45 lat; pozostawił żonę i córkę.

SYLWETKA KS. ADAMA PILCHA

ONI ZGINĘLI

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia