TVN24 | Polska

Powstanie styczniowe, 159. rocznica. Herb powstańców na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

TVN24 | Polska

Autor:
ads//rzw
Źródło:
PAP
Herb powstańców na fasadzie Pałacu Prezydenckiego
Grzegorz Jakubowski/KPRPHerb powstańców na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego został w sobotę wyświetlony herb powstańców styczniowych. To z okazji 159. rocznicy tego zrywu.

"Trzy symbole na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. Orzeł, Pogoń i Archanioł Michał. Dziś rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Za Naszą i Waszą Wolność!" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Do wpisu dodał zdjęcie pokazujące iluminację.

Powstanie styczniowe

Powstanie styczniowe, największy zryw niepodległościowy XIX wieku, rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania miało miejsce ponad tysiąc starć, a w siłach polskich uczestniczyło w sumie około 200 tysięcy osób.

Jego pierwszym przywódcą był Ludwik Mierosławski, który jednak po miesiącu utracił tę funkcję. Później dyktatorami powstania byli Marian Langiewicz i Romuald Traugutt, który stał się tragicznym symbolem zrywu. Aresztowany na skutek denuncjacji i więziony na Pawiaku został skazany przez rosyjski sąd wojskowy na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 roku.

Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć co najmniej 669 osób. Na zesłanie skazano przynajmniej 38 tysięcy osób.

Autor:ads//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Pozostałe wiadomości