„Powstanie staje się religią”

Polska

Aktualizacja:
TVN24, PAP/Radek PietruszkaSpór o Powstanie

Szanować bohaterstwo powstańców, ale nie zamykać oczu na brak wyobraźni dowódców – tak, zdaniem Tomasza Nałęcza, powinna wyglądać pamięć o Powstaniu Warszawskim. Innego zdania jest Marek Kochan. - Naród potrzebuje mitów, bez nich się rozpadniemy.

Romantyzm powstańczego zrywu kontra chłodne kalkulacje militarnych szans, podziw dla bohaterstwa żołnierzy, a jego skutki w postaci tysięcy ofiar i spalonego miasta – spór o sens Powstania Warszawskiego daleki jest do rozstrzygnięcia. Postawę „szkiełka i oka” w programie „24 godziny” prezentował Tomasz Nałęcz.

"Niebezpieczna sakralizacja"

- Potrzebujemy poważnej refleksji o Powstaniu. Ja, jako historyk, jestem krytycznie nastawiony do samej decyzji. Bo bohaterstwo powstańców to jedna sprawa, a brak wyobraźni dowódców zupełnie inna – przypominał.

Jego zdaniem w ferworze obchodów kolejnej rocznicy o tym aspekcie się zapomina. - Niebezpieczne jest sakralizacja Powstania. Staje się ono czymś na kształt religii, ale kult bohaterów nie może prowadzić do rozgrzeszania zlej decyzji. Nie powinno być więcej takich „sukcesów”, które skutkują zniszczeniem stolicy i wymordowaniem 200 tysięcy ludzi – ocenił.

"Potrzebujemy mitów"

Pisarz i wykładowca UW Marek Kochan nie zgodził się z tym zdaniem. - Ja nie boję się sakralizacji. Naród potrzebuje mitów, bez nich rozpadniemy się jako społeczeństwo. Ale potrzebne jest szukanie takich sensów Postania, które mają wymiar współczesny – uważa Kochan. Według niego dopiero od niedawna zryw z 44 roku postrzegany jest taki sposób.

- Uczymy się pamiętać inaczej. Wyraz heroizmu w obliczu tamtej sytuacji widzimy w tym, że trzeba zapłacić cenę za wartości. Myślę, że w tym zakresie Powstanie jest uniwersalne i może tworzyć taki mit zbiorowy, którego nam ciągle jeszcze brakuje – dodał.

Masa powstańcza

W niedzielę kolejny dzień uroczystości związanych z 65. rocznicą Powstania Warszawskiego. Prezydent Lech Kaczyński spotka się w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego z powstańcami warszawskimi oraz z władzami stolicy. Wręczy także odznaczenia państwowe.

Wczesnym popołudniem z pl. Trzech Krzyży wyruszy Masa Powstańcza, która otworzy tegoroczny wyścig Tour de Pologne. Weźmie w niej udział ok. 50 powstańców. Uroczystości obchodów rocznicy Powstania zakończy msza św. w intencji powstańców w Parku Wolności koło Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, PAP/Radek Pietruszka