Przedstawiciele policji, ABW, resortów. Powstał zespół do walki z przejawami faszyzmu

TVN24

Kopcińska zapowiedziała, że zespół zajmie się przygotowaniem zmian w prawieTrójka Polskie Radio
wideo 2/35

Zawiązał się międzyresortowy zespół do walki z przejawami faszyzmu i innych ideologii totalitarnych - poinformowała we wtorek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. W jego skład wchodzić będą między innymi przedstawiciele resortów kultury i sprawiedliwości.

O powołanie zespołu rzeczniczka była pytana we wtorek w Programie Trzecim Polskiego Radia.

- Tak, zespół, którego powstanie zaproponował minister [spraw wewnętrzny i administracji] Joachim Brudziński, powstał, będzie pracował. W jego skład wchodzić będą - bo jeszcze nie znam nazwisk - przedstawiciele ministerstw, między innymi kultury, sprawiedliwości - poinformowała. Dodała, że w zespole pracować będą też przedstawiciele ABW i policji.

"Wypracować najlepsze rozwiązania"

Rzeczniczka rządu powiedziała, że zadaniem zespołu będzie przegląd obowiązujących przepisów, by "wypracować najlepsze rozwiązania, które będzie można zastosować w praktyce".

Celem działania Międzyresortowego Zespołu do spraw Przeciwdziałania Propagowaniu Faszyzmu i Innych Ustrojów Totalitarnych oraz Przestępstwom Inspirowanym Nienawiścią na Tle Różnic Narodowościowych, Etnicznych, Rasowych, Wyznaniowych albo ze względu na Bezwyznaniowość ma być wypracowanie założeń zmian obowiązujących przepisów.

Powołanie zespołu to konsekwencja wystąpienia szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego w Sejmie z 25 stycznia, kiedy zaprezentował informację na temat osób i organizacji, które można podejrzewać o propagowanie faszyzmu i innych totalitaryzmów oraz o nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, etnicznym i rasowym.

Skutki reportażu "Superwizjera"

Szef MSWiA, przedstawiając w styczniu w Sejmie informację na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitarnych ustrojów państwa oraz nawoływania do nienawiści, zadeklarował "zero tolerancji" rządu "dla jakichkolwiek przejawów propagowania, afirmowania, gloryfikowania zbrodniczych ustrojów totalitarnych". Zapowiedział też wsparcie policji dla działań zmierzających do delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność", którego aktywność ujawnił "Superwizjer".

W styczniu "Superwizjer" wyemitował w TVN24 reportaż zawierający wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, między innymi stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Na nagraniach zarejestrowanych ukrytą kamerą pokazane zostały między innymi obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 roku w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego.

Autor: pk//now / Źródło: PAP