TVN24 | Polska

Powstał Instytut Ekspertyz Medycznych, ma wspomóc wymiar sprawiedliwości

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Ziobro: sprawnie działające sądownictwo to warunek dobrze funkcjonującego państwa
TVN24Ziobro: sprawnie działające sądownictwo to warunek dobrze funkcjonującego państwa

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w środę, że od nowego roku rozpoczął pracę Instytut Ekspertyz Medycznych. Resort sprawiedliwości wyjaśnia, że Instytut z siedzibą w Łodzi ma współpracować z wymiarem sprawiedliwości, opracowując ekspertyzy i opinie dotyczące nauk medycznych.

"Dziś wręczyłem powołanie pani dyrektor dr n. med. Agacie Michalskiej. Skróci się czas oczekiwania na opinie sądowo-lekarskie, co przyśpieszy postępowania prokuratorsko-sądowe" - napisał na Twitterze sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Nowa instytucja, której pracami kieruje dr nauk medycznych Agata Michalska, ma usprawnić proces opiniowania sądowo-lekarskiego i przyczyniać się do zwiększania sprawności postępowań w sprawach karnych, a także cywilnych" - przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Instytut Ekspertyz Medycznych (IEM) z siedzibą w Łodzi rozpoczął pracę 1 stycznia 2022 roku. "Będzie współpracować z organami wymiaru sprawiedliwości i ścigania, prowadząc badania naukowe i opracowując ekspertyzy oraz opinie z zakresu nauk medycznych" - poinformowano.

Instytut Ekspertyz Medycznych "powołany, by wspomóc prokuraturę i sądy"

Jak przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości, nowy Instytut "został powołany, by wspomóc prokuraturę i sądy". Napisano, że wiele postępowań wymaga opinii biegłego lub zespołu biegłych, a oczekiwanie na takie opinie trwa nawet do kilkunastu miesięcy, co istotnie wydłuża całe postępowanie.

Członek Rady Ministrów Michał Wójcik i minister sprawiedliwości Zbigniew ZiobroPAP/Wojciech Olkuśnik

"Ponadto organy ścigania czasami miały trudności z ustaleniem, kto może wydać daną opinię, bo nie było centralnej bazy danych rejestrującej takie usługi. Dlatego jej utworzenie, razem z wykazem biegłych i instytucji gotowych do realizacji zleceń, pomoże w prowadzeniu postępowań i skróci ich czas" - dodano.

Działalność Instytutu ma polegać na przygotowaniu rejestru podmiotów i osób wydających opinie sądowo-lekarskie, ogólnodostępnego dla zleceniodawców, co usprawni proces powoływania biegłych i uzyskiwania opinii.

IEM zajmie się "analizą przyczyn błędów medycznych"

"Placówka zajmie się też analizą przyczyn błędów medycznych, przygotowaniem projektów zmian w systemie opieki zdrowotnej, opracowywaniem standardów medycznych i orzeczniczych, organizowaniem szkoleń dla lekarzy biegłych oraz osób zainteresowanych pełnieniem tej funkcji" - poinformowano. Instytut - w zamierzeniu resortu - ma przyczynić się także do pozyskania chętnych do pełnienia funkcji biegłych.

W Krakowie - od 1929 roku - funkcjonuje Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna. Prowadzi ekspertyzy i badania kryminalistyczne na potrzeby bieżącego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. W zeszłym roku informowano o wartej 150 milionów złotych budowie i wyposażeniu nowego budynku tego Instytutu. Inwestycja powinna zakończyć się do 2024 roku.

Natomiast od 2019 roku, również w Łodzi, działa Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych. Instytucja dostarcza organom ścigania i wymiarowi sprawiedliwości opinie dotyczące przestępstw gospodarczych.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/ms_gov_pl

Pozostałe wiadomości