Polska

Powrót Tuska do krajowej polityki? Większość Polaków nie ma wątpliwości

Polska

Powrót Tuska do krajowej polityki? Większość Polaków nie ma wątpliwości
TVN 242,5-letnia kadencja byłego premiera w roli szefa RE upływa z końcem maja

63 proc. Polaków nie oczekuje, że Donald Tusk wróci do Polski na stałe i zaangażuje się w polską politykę - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24 przez Millward Brown.

Na pytanie "Czy oczekuje Pan(i), że Donald Tusk wróci na stałe do Polski i zaangażuje się w polską politykę?", 63 proc. uczestników sondażu odpowiedziało, że nie.

Co czwarty odpowiada "tak"

Powrotu Tuska oczekuje 25 proc. Polaków. 12 proc. respondentów odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".

Sondaż zrealizowany został przez Millward Brown SA w dniach 21-22.12.2016 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku 18+. Wielkość próby N=1020.

Wybory na szefa Rady Europejskiej

Trwają spekulacje, czy polski rząd poprze kandydaturę Tuska na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej. Część polityków PiS, w tym prezes Jarosław Kaczyński, zapowiadała, że o poparcie będzie trudno. "W Polsce toczą się postępowania i w Sejmie, i w prokuraturze, które mogą doprowadzić do tego, że zostaną mu postawione jakieś zarzuty. Czy taka osoba powinna stać na czele Rady Europejskiej?" - pytał Kaczyński w rozmowie z dziennikiem "Polska The Times".

- Ja dzisiaj nie mam żadnych argumentów, żeby pana Tuska poprzeć na jakiekolwiek stanowisko w Unii Europejskiej. Ale ma jeszcze sześć miesięcy, może nas przekona - stwierdził szef MSZ Witold Waszczykowski.

Waszczykowski: ma jeszcze sześć miesięcy, może nas przekona
Waszczykowski: ma jeszcze sześć miesięcy, może nas przekonatvn24

Oficjalnej decyzji rządu w sprawie Tuska jeszcze jednak nie ma. Poparcie polskiego rządu nie jest jednak niezbędne - przedstawiciele krajów decydują o wyborze większością głosów (żaden kraj nie ma prawa weta).

2,5-letnia kadencja byłego premiera w roli szefa RE upływa z końcem maja przyszłego roku.

Tusk ze swojej strony nie unika od czasu do czasu komentowania bieżącej polskiej polityki. Na przykład w minioną sobotę podczas ceremonii zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu zaapelował do polskich władz w sprawie kryzysu w Sejmie.

- Po wczorajszych wydarzeniach w Sejmie i na ulicach Warszawy, mając też w osobistej pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do tych, którzy realnie sprawują władze w naszym kraju o respekt wobec ludzi, wobec zasad i wartości konstytucyjnych, ustalonych procedur i dobrych obyczajów - zaznaczył.

Autor: mart//rzw / Źródło: TVN 24

Pozostałe wiadomości