TVN24 | Polska

Kiedy powrót uczniów starszych klas do szkół? Minister odpowiada

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/dap
Źródło:
TVN24, PAP
Czarnek: nauczyciele powinni być szczepieni najszybciej jak to tylko jest możliwe
Czarnek: nauczyciele powinni być szczepieni najszybciej jak to tylko jest możliweTVN24
wideo 2/25
TVN24Czarnek: nauczyciele powinni być szczepieni najszybciej jak to tylko jest możliwe

Cieszę się, że wracają uczniowie klas I-III. Będziemy monitorować każdego dnia, jak wygląda sytuacja w każdej szkole, jeśli chodzi o rozwój pandemii koronawirusa, o ewentualne ogniska zakaźne – w taki sposób minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił o powrocie najmłodszych uczniów do nauki stacjonarnej. Szef MEN był także pytany o powrót uczniów starszych klas do szkół.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 18 stycznia, czyli po zakończeniu ferii zimowych, uczniowie z klas I-III szkół podstawowych wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach. Pozostali uczniowie będą uczyć się zdalnie.

Równocześnie dla pracowników oświaty są przeprowadzane bezpłatne testy na obecność koronawirusa. Według resortu zdrowia zgłosiło się do nich około 165 tysięcy osób. To przede wszystkim nauczyciele wczesnoszkolni oraz szkolna administracja. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Niedzielski: uczniowie z klas 1-3 szkół podstawowych wrócą do nauki stacjonarnej
Niedzielski: uczniowie z klas 1-3 szkół podstawowych wrócą do nauki stacjonarnejTVN24

"Nauczyciele powinni być szczepieni najszybciej jak to tylko jest możliwe"

O przygotowanie organizacyjne w związku z powrotem najmłodszych uczniów do szkół był pytany minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zapewniał, że w obecnej sytuacji epidemicznej takie rozwiązanie jest "bezpieczne dla uczniów", ponieważ "transmisja kororonawirusa jest u nich najmniejsza".

- Cieszę się, że wracają uczniowie klas I-III. Będziemy monitorować każdego dnia, jak wygląda sytuacja w każdej szkole, jeśli chodzi o rozwój pandemii koronawirusa, o ewentualne ogniska zakaźne – mówił dalej minister.

Odniósł się też do kwestii szczepień nauczycieli.

- Zdaniem Ministerstwa Edukacji i Nauki nauczyciele powinni być szczepieni najszybciej jak to tylko jest możliwe, natomiast kolejność jest wyznaczana zgodnie z hierarchią zapotrzebowania. Siłą rzeczy najbardziej szczepienia potrzebują osoby najstarsze, bo są najbardziej narażone na utratę życia i zdrowia – mówił.

- Będziemy szczepić najszybciej jak to się da, cały czas trwają dyskusje – zapewnił.

Czarnek: nauczyciele powinni być szczepieni najszybciej jak to tylko jest możliwe
Czarnek: nauczyciele powinni być szczepieni najszybciej jak to tylko jest możliweTVN24

Czarnek: akcja testowania nauczycieli jest naprawdę potrzebna

Pytany, czy nie odnosi wrażenia, że obecna akcja testowania nauczycieli to tylko akcja propagandowa, odparł: "gdyby to była akcja propagandowa, to nie brałoby w niej udziało 165 tysięcy osób, które chcą się przetestować przed powrotem do szkoły".

Dodał, że "ta akcja naprawdę jest potrzebna".

Kiedy powrót uczniów starszych klas? "Warunki muszą być takie, żeby była stabilizacja"

Minister zapytany, jaki jest próg zakażeń, który umożliwi powrót do szkół starszym rocznikom, odpowiedział, że nie zależy to od progu zakażeń, ale od dynamiki rozwoju pandemii. - Warunki muszą być takie, żeby była stabilizacja, jeżeli chodzi o rozwój pandemii – ocenił Czarnek.

Na uwagę, czy rozpoczęcie nauczania stacjonarnego dla klas I-III jest przeprowadzaniem doświadczenia, stanowczo zaprzeczył. - To jest kwestia oceny bezpieczeństwa samych uczniów i nauczycieli – powiedział. Mówił także o rozwoju poradni psychologiczno-pedagogicznych, które miałyby pomóc uczniom źle znoszącym naukę zdalną. Dodał, że w tej sprawie dalsze komunikaty będą podawane jeszcze w tym miesiącu.

Autor:mjz/dap

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości