TVN24 | Polska

Kiedy powrót do szkół? Rozmowy najwcześniej po Wielkanocy

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Przygotowania do powrotu dzieci do szkół
Przygotowania do powrotu dzieci do szkółTVN24
wideo 2/4
TVN24Przygotowania do powrotu dzieci do szkół

W szkołach problemu nie ma, rygor sanitarny jest utrzymywany - twierdzi minister Przemysław Czarnek. Ale pytany o powrót do zajęć stacjonarnych, zapowiada, że będzie można o nim rozmawiać po Wielkanocy, jeśli "zachowamy odpowiedzialność społeczną, będziemy stosować się do obostrzeń".

Zdaniem Przemysława Czarnka, który w poniedziałek rano był gościem w Programie 1 Polskiego Radia, "trzecia fala pandemii jest widoczna i przybiera na sile, ale lepiej, że występuje teraz, a nie za miesiąc". - Jeśli zachowamy odpowiedzialność społeczną, będziemy stosować się do obostrzeń, to jestem optymistą, myślę, że po Wielkanocy będziemy mogli rozmawiać o powrocie do nauki stacjonarnej - zapowiedział.

Czarnek przypomniał, że "cały czas, bez żadnej przerwy funkcjonują przedszkola, a klasy 1- 3 działają w trybie stacjonarnym od 18 stycznia". - Frekwencja w szkołach utrzymuję się na poziomie około 90 procent, jest imponująca. W szkołach problemu nie ma, rygor sanitarny jest utrzymywany - poinformował minister.

Powrót do szkół. Inne zasady dla Pomorskiego, Warmii i Mazur

Województwo warmińsko-mazurskie było do tej pory jedynym w Polsce, gdzie uczniowie klas 1-3 kształcili się tak jak starsi, a więc w trybie zdalnym. Za tydzień się to jednak zmieni. Od poniedziałku 15 marca w najmłodszych klasach w tym regionie oraz w województwie pomorskim zostanie wprowadzona tzw. edukacja hybrydowa. - Czyli część dzieci w jednym tygodniu czy dniu ma uczęszczać do szkoły, a pozostałe kształcić się w ramach zdalnej nauki. W kolejnym tygodniu czy dniu sposób prowadzenia nauki zmieni się - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski mówił w ubiegłym tygodniu, że niewykluczone, że w drugiej połowie marca uda się luzować obostrzenia w szkołach, ponieważ "praktycznie zakończone będzie szczepienie nauczycieli".

Niedzielski: województwo warmińsko-mazurskie i pomorskie najbardziej dotknięte zachorowaniami na COVID-19
Niedzielski: województwo warmińsko-mazurskie i pomorskie najbardziej dotknięte zachorowaniami na COVID-19TVN24

Jak teraz pracują?

Nauka zdalna trwa już od listopada. W tym czasie dzieci miały niemal miesięczną przerwę związaną ze świętami, a następnie feriami zimowymi. 18 stycznia do nauki stacjonarnej wrócili tylko najmłodsi uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej.

W piątek 5 marca spośród podstawówek w całej Polsce w zakresie edukacji wczesnoszkolnej (z wyłączeniem tych w województwie warmińsko-mazurskim) 87 szkół pracowało w trybie zdalnym, a 478 w trybie mieszanym. Zdalnie działało też 116 przedszkoli, a w trybie mieszanym kolejnych 366 placówek przedszkolnych.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości