Polska

Powołają fundację, by czcić pamięć Gierka

Polska

wkipediaTowarzysz I sekretarz

Promocja wiekopomnych dokonań pierwszego sekretarza, wspieranie publikacji na jego temat oraz tworzenie poświęconych mu lokalnych "izb pamięci" - takie ambitne cele stawia sobie Instytut Edwarda Gierka. Fundacja powstaje w Sosnowcu, gdzie Gierek się urodził.

Wśród inicjatorów powołania fundacji są m.in. współpracownicy Gierka z lat 70., lewicowi parlamentarzyści i samorządowcy. W lipcu ubiegłego roku, podczas rocznicowych uroczystości przy grobie Gierka, przedstawiciele tego środowiska obiecali, że na 10. rocznicę jego śmierci (w 2011 r.) doprowadzą do utworzenia Izby Pamięci Edwarda Gierka, która może być zaczątkiem poświęconego mu muzeum. Powołanie Instytutu to również krok w tym kierunku.

By pisali dobrze o towarzyszu sekretarzu

- Wszystkie dokumenty związane z powołaniem Instytutu, m.in. projekt statutu fundacji, są już gotowe. W czwartek zamierzamy dopełnić formalności u notariusza, a następnie złożymy wniosek o rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym - mówi reprezentujący nowotworzoną fundację Paweł Wojtusiak.

Wśród celów fundacji zapisano m.in. "promocję dokonań Edwarda Gierka zwłaszcza wśród młodzieży, w szczególności poprzez warsztaty, wykłady, prelekcje, panele dyskusyjne oraz pogadanki w szkołach; tworzenie, wspieranie oraz pomoc w organizacji i promocji regionalnych i lokalnych Izb Pamięci poświęconych dokonaniom Edwarda Gierka", a także wspieranie finansowe oraz promocję publikacji naukowych i popularnonaukowych poświęconych jego osobie i dekadzie lat siedemdziesiątych.

Konferencja na początek

Pierwszą inicjatywą tworzącego się Instytutu będzie w najbliższą sobotę w Sosnowcu konferencja naukowa, poświęcona dekadzie lat 70., zatytułowana "Dekada Gierka na tle PRL". Wezmą w niej udział m.in. b. szef zespołu doradców I sekretarza KC PZPR, jeden z założycieli fundacji prof. Paweł Bożyk, a także m.in. prof. Andrzej Karpiński i syn Edwarda Gierka, eurodeputowany prof. Adam Gierek.

Edward Gierek urodził się w 1913 r. w Sosnowcu, zmarł w 2001 r. w Cieszynie; w latach 1970-1980 był I sekretarzem KC PZPR. Za jego rządów, w pierwszej połowie lat 70., w Polsce nastąpił szybki wzrost gospodarczy okupiony zadłużeniem zewnętrznym kraju; w drugiej połowie rozpoczął się kryzys gospodarczy, który doprowadził m.in. do odsunięcia go od władzy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wkipedia

Pozostałe wiadomości