Polska

Platforma pyta: co PiS ukrywa w SKOK-ach? I zapowiada "ujawnienie prawdy"

Polska

Szef kasy krajowej SKOK zapewnił posłów z sejmowej komisji finansów, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny częściowo odzyska pieniądze przeznaczone na SKOK-itvn24
wideo 2/20

Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli w piątek, że jeśli nie powstanie komisja śledcza ds. SKOK-ów, to PO jesienią powoła parlamentarny zespół. Miałby on między innymi wyjaśnić - jak mówili - powiązania polityków Prawa i Sprawiedliwości ze SKOK-ami.

Posłanka PO Izabela Leszczyna oświadczyła, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński do tej pory nie poddał pod głosowanie uchwały tej partii w sprawie powołania komisji śledczej do spraw SKOK-ów. - Co Prawo i Sprawiedliwość ukrywa w SKOK-ach? To pytanie będziemy zadawać tak długo, aż PiS wreszcie powoła komisję śledczą w sprawie SKOK Wołomin - zapowiedziała Leszczyna.

Leszczyna: kto stoi za oszustwami w SKOK-ach?

- Jeśli PiS nie zrobi tego, jesienią powołamy parlamentarny zespół, w którym będziemy wyjaśniać krok po kroku, kto stoi za oszustwami w SKOK-ach, kto odpowiada za tę aferę, kto na niej dorobił się majątku i dlaczego tak wielu oszukanych ze SKOK Wołomin nie może dzisiaj znaleźć pomocy w PiS-ie - dodała Leszczyna.

Jak zaznaczyła, w tym tygodniu SKOK-i obchodziły 25-lecie działalności, z tej okazji prezydent Andrzej Duda i prezes NBP Adam Glapiński wystosowali listy do Kasy Krajowej. W listach, według Leszczyny, piszą o "szczególnej misji SKOK-ów".

- Chcielibyśmy się dowiedzieć, co to za misja? Bo z pewnością nie jest to tania pożyczka dla biednych, bo kredyty w SKOK-ach oprocentowane są o wiele wyżej niż w bankach - mówiła posłanka. - Jeśli prezes NBP pisze do Kasy Krajowej, notabene do prezesa, który nie ma pozytywnej opinii Komisji Nadzoru Finansowego, żeby tę funkcję piastować, że będzie wspierał SKOK-i, to zaczynamy się bardzo niepokoić, czy bank centralny w Polsce jest rzeczywiście bankiem niezależnym, niepodlegającym wpływom politycznym - dodała Leszczyna.

Krzysztof Brejza o SKOK-achTVN24 | tvn24

"To są wpływy niemalże magnackie"

Inny poseł PO, Krzysztof Brejza podkreślił, że Platformę niepokoi "umacnianie się pozycji (SKOK-ów) w państwie i instytucjach". - Zwłaszcza odpowiedzialnych i związanych z władzą sądowniczą - wyjaśnił Brejza. Zauważył, że część sędziów Trybunału Konstytucyjnego, w tym Henryk Cioch i Lech Morawski, "to osoby powiązane z systemem SKOK".

- To jest bardzo niebezpieczne, biorąc pod uwagę chociażby fakt, że krótko po wygranych wyborach przez PiS prokuratura umorzyła sprawę SKOK-ów - mówił Brejza. Jak dodał, w sprawie SKOK-ów badane były różne wątki, m.in. założenie przez obecnego senatora PiS Grzegorza Biereckiego spółki holdingowej w Luksemburgu. Środki z systemu SKOK zaczęły płynąć szerokim strumieniem do spółki w Luksemburgu - wskazał. - SKOK-i każdego dnia upadają, system jest niewydolny, a senator Bierecki z klubu PiS zarobił w ostatnich latach 50 milionów złotych. Jest krezusem. To są wpływy niemalże magnackie - ocenił Brejza.

Poseł PO zapowiedział, że parlamentarny zespół ds. SKOK-ów będzie "wnikliwie zbierał materiały".

- Podejmujemy to wyzwanie, panie prezesie Kaczyński, panie senatorze Bierecki - podkreślił Brejza.

PO zapowiada "ujawnienie prawdy na temat SKOK-ów"

- Mówi się, że istnieje nienazwany, nieformalny klub posłów SKOK-ów. To są posłowie PiS finansowo związani ze SKOK-ami, posłowie, którzy reprezentują też interesy SKOK-ów. My to wszystko wyjaśnimy - dodał Brejza.

Według niego z pożyczek branych w SKOK-ach sfinansowana została m.in. działalność Amber Gold. - Tych związków pomiędzy Amber Gold a SKOK-ami jest znacznie więcej, podejmujemy to wyzwanie. Wyzwanie ujawniania prawdy na temat SKOK-ów. Prawda wyjdzie na jaw - zapowiedział poseł PO.

Autor: mos

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości