"Potrzeba nam solidarnego spojrzenia na Kościół"

Polska

Aktualizacja:

- Potrzeba nam głębokiego i solidarnego spojrzenia na Kościół w czasach, gdy próbuje się podważać jego misję i wiarygodność - mówił kard. Stanisław Dziwisz w homilii podczas mszy w Katedrze na Wawelu. W całym kraju w niedzielę odbyło się święcenie palm wielkanocnych.

Podkreślając, iż "w nocy poprzedzającej śmierć na krzyżu, Jezus ustanowił Eucharystię - Sakrament miłości; uczynił dar z samego siebie", kard. Dziwisz powiedział: "Kościół, czyli wspólnota uczniów ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana, żyje Eucharystią (...). Ona jest naszą siłą, byśmy wbrew wszelkim słabościom i zagrożeniom stanowili wszyscy wspólnotę wiary, nadziei i miłości. Potrzeba nam takiego głębokiego i solidarnego spojrzenia na Kościół w czasach, gdy próbuje się podważać jego misję i wiarygodność".

- Kościół jest naszym domem. Bez domu człowiek traci punkt odniesienia i oparcia - dodał kardynał.

Odejście Jana Pawła II do domu Ojca, choć wzbudziło szczery żal i łzy, nie było smutnym wydarzeniem. Było wydarzeniem paschalnym. Śmierć Jana Pawła II pokazała, w jaki sposób Bóg może zwyciężyć w człowieku, który swoje życie oddał na służbę miłości. Kard. Stanisław Dziwisz

Siódma rocznica śmierci papieża

Wspomniał również, że w poniedziałek przypada siódma rocznica śmierci Jana Pawła II. - Odejście Jana Pawła II do domu Ojca, choć wzbudziło szczery żal i łzy, nie było smutnym wydarzeniem. Było wydarzeniem paschalnym. Śmierć Jana Pawła II pokazała, w jaki sposób Bóg może zwyciężyć w człowieku, który swoje życie oddał na służbę miłości. Ojciec Święty zostawił nam wszystkim i następnym pokoleniom wzruszającą katechezę o życiu, cierpieniu i umieraniu człowieka, który cały swój los zawierzył Bogu - mówił kard. Dziwisz.

- Niech dojrzałą formą wdzięczności za dar pontyfikatu Jana Pawła II będzie nasze życie zgodne z Ewangelią, byśmy w ten sposób nieśli nadzieję światu szukającemu motywów życia i nadziei. W tym duchu przeżyjmy ten Święty Wielki Tydzień - zaapelował kardynał.

W Janowie Podlaskim proboszcz pojechał na koniuTVN24

Najpiękniejsze palmy

W Niedzielę Palmową w kilku regionach Polski odbyły się konkursy na najpiękniejsze palmy. Taka tradycja jest m.in. w Łysych w woj. Mazowieckim. W tym roku rywalizowało ze sobą 250 palm. Najwyższa miała mniej więcej 8-9 metrów wysokości

Zgodnie z tradycją, wszystkie konkursowe palmy niesiono podczas uroczystej procesji ze starego kościoła Św. Anny do nowego pod wezwaniem Chrystusa Króla w Łysych. Uroczystościom religijnym przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Byli także m.in. minister rolnictwa Marek Sawicki oraz eurodeputowany Jarosław Kalinowski, przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego.

Palmy w Łysych (TVN24)TVN24

Lokalne tradycje

Jeden z najsłynniejszych konkursów odbył się w Lipnicy Murowanej. W konkursie zwyciężyła licząca 32 metry i 65 cm palma Zbigniewa Urbańskiego.

Celem konkursu jest wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie mieszkańców do podtrzymywania tradycji swoich przodków. Lipnicki konkurs palm rozgrywany jest od 1958 r., ale mieszkańcy Lipnicy i okolicznych miejscowości konkurują ze sobą długością palm od niepamiętnych czasów. Obowiązywała zasada: im bogatszy gospodarz, tym dłuższa palma.

Niedziela Palmowa to także tradycje bardziej lokalne. W Janowie Podlaskim miejscowy proboszcz pojechał w procesji konno, w Szydłowcu w procesji prowadzi się osiołka z figurą Jezusa na grzbiecie.

Niedziela Palmowa w stolicy - czytaj na tvnwarszawa.pl

Źródło: PAP, TVN24