Postanowienie w sprawie Zgromadzenia Narodowego opublikowane w Monitorze Polskim

Sejm, sala obrad
Hołownia: Zgromadzenie Narodowe z odebraniem przysięgi od Karola Nawrockiego 6 sierpnia o godzinie 10
Źródło: TVN24
W Monitorze Polskim opublikowano w sobotę postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania Zgromadzenia Narodowego w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karola Nawrockiego.

W II turze wyborów prezydenckich, popierany przez PiS Karol Nawrocki, zdobywając 50,89 procent głosów, pokonał kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, który uzyskał 49,11 procent. W opublikowanym w sobotę postanowieniu zapisano, że Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w Warszawie w sali posiedzeń Sejmu 6 sierpnia o godzinie 10. Hołownia ogłosił to bezpośrednio po tym, jak 1 lipca nieuznawana Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdziła ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku. Prezes tej nieuznawanej izby Krzysztof Wiak wskazał wówczas w uzasadnieniu, że duża liczba wniesionych protestów wyborczych nie zwiększyła wagi podniesionych w nich zarzutów, zaś żadne z ustalonych uchybień nie miało wpływu na ogólny wynik wyborów.

List Bodnara do Hołowni w sprawie wyborów

W ubiegły czwartek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, skierował list do marszałka Sejmu, w którym poinformował go o "nieprawidłowościach i wątpliwościach prawnych", które wystąpiły w procedurze rozpoznania protestów wyborczych i stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich.

W opublikowanym liście Bodnar wymienił 12 punktów, w których podkreśla "nieprawidłowości i wątpliwości prawne" mające miejsce w trakcie procesu uznawania ważności wyborów prezydenckich przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Szef MS podkreślił, że jest świadomy, iż marszałek Sejmu, kierując się "zapewne zasadą domniemania ważności wyborów", ogłosił zwołanie Zgromadzenia Narodowego w celu zaprzysiężenia prezydenta elekta Karola Nawrockiego na prezydenta RP. Mimo to – jak ocenił minister – "ze względu na wagę wyborów prezydenckich pan marszałek powinien być świadomy wszystkich nieprawidłowości (…) związanych z procedurą orzekania o ważności wyborów oraz sposobem, w jaki to zostało dokonane".

"Do treści listu pan marszałek odniesie się przy okazji najbliższego posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu" – przekazało Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu.. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest w dniach 22-25 lipca.

OGLĄDAJ: TVN24 HD
pc

TVN24 HD
NA ŻYWO

pc
Ten i inne materiały obejrzysz w subskrypcji
Czytaj także: