Sześcioro posłów zgłoszonych do nowej KRS

[object Object]
Leszek Mazur komentował zawieszenie KRS w prawach członka ENCJ [wypowiedź z z 17.09]
wideo 2/35

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast, posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz i posłanka Lewicy Joanna Senyszyn są wśród posłów zgłoszonych na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Listę posłów kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa opublikowano we wtorek wieczorem na stronie internetowej Sejmu. Łącznie zgłoszono sześcioro posłów.

Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości zgłosił Marka Asta, Bartosza Kownackiego, Arkadiusza Mularczyka i Kazimierza Smolińskiego. Koalicja Obywatelska zgłosiła Kamilę Gasiuk-Pihowicz, a Lewica - Joannę Senyszyn.

Wybór posłów-członków KRS zgodnie z harmonogramem Sejmu przewidziano na późny wieczór w czwartek. Zgodnie z ustawa, Sejm wybiera spośród posłów czterech członków Rady na czteroletnią kadencję.

Kandydaci na członków KRS

Kamila Gasiuk-Pihowicz w obecnej kadencji sprawuje funkcję wiceszefowej komisji sprawiedliwości. Ma wykształcenie prawnicze i ekonomiczne. Pracowała między innymi w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Od 2015 roku zasiada w ławach poselskich. Była reprezentantką polskiego Sejmu na forum Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

Joanna Senyszyn z Lewicy jest profesorem nauk ekonomicznych. To jej czwarta kadencja w Sejmie. W latach 2009-2014 sprawowała mandat w Parlamencie Europejskim, gdzie działała między innymi w Komisji Praw Człowieka oraz Praw Kobiet i Równouprawnienia. Należy do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Przez dwie kadencje działała w Krajowej Komisji Etycznej do spraw Doświadczeń na Zwierzętach przy Komitecie Badań Naukowych.

Marek Ast jest szefem sejmowej komisji sprawiedliwości. To jego piąta kadencja w Sejmie. W poprzednich kadencjach przewodniczył także Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Komisji Ustawodawczej. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. Odbył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Zielonej Górze.

Bartosz Kownacki od 2015 roku do 2018 roku był sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Ma wykształcenie prawnicze - pracował między innymi jako dyrektor Biura Prawnego Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz radca prawny w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Arkadiusz Mularczyk jest prawnikiem i adwokatem, a od 2005 roku posłem na Sejm. Działał w kilku sejmowych komisjach, między innymi Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Ustawodawczej, Odpowiedzialności Konstytucyjnej i Spraw Zagranicznych. W 2011 roku został powołany na członka delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Jest także wiceprzewodniczącym Komisji do spraw Wyboru sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Kazimierz Smoliński to radca prawny i adwokat. W latach 2015 -2018 pełnił obowiązki sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Był też członkiem Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zajmował ponadto stanowiska kierownicze w przedsiębiorstwach; działał w samorządzie.

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości