Polska

Posłowie opuszczają Andrzeja Leppera

Polska

Aktualizacja:
TVN24Poseł Nowakowski opuścił klub Samoobrony

Posłowie Waldemar Nowakowski i Mirosław Krajewski wystąpili z klubu Samoobrony - dowiedział się portal tvn24.pl

- Tak, potwierdzam, że zdecydowałem się na taki krok. Ale do czasu zakończenia żałoby narodowej nie powiem, dlaczego. I proszę to uszanować – mówi portalowi tvn24.pl poseł Nowakowski.

Nieoficjalnie wiadomo, że obaj parlamentarzyści opowiadają się za pozostaniem Samoobrony w koalicji z PiS, ale bez Andrzeja Leppera. Są też gotowi popierać rząd mniejszościowy Jarosława Kaczyńskiego.

Obaj posłowie figurują już na stronie internetowej Sejmu jako niezrzeszeni. O zmianie barw klubowych poinformowali jedynie marszałka Ludwika Dorna. - Nie interesuje nas już ich uzasadnienie. Obaj posłowie są zainteresowani wyłącznie zasiadaniem w Sejmie. Jest im wszystko jedno, z jakiej listy wystartują - twierdzi Krzysztof Sikora, p.o szefa klubu Samoobrony.

Według naszych informacji, liderzy PiS liczyli, że z klubu Samoobrony odejdzie w tym tygodniu 7-8 posłów. Mieliby oni – zgodnie z planem politycznym PiS - popierać mniejszościowy rząd PiS i LPR, który trwałby jeszcze przez kilka miesięcy (wtedy wybory odbyłyby się wiosną). Pozostałych posłów Samoobrony do głosowania po myśli rządu miał na bieżąco przekonywać Roman Giertych.

Krajewski zapewnia, że decyzję o odejściu z klubu podjął kilka dni temu i była ona podyktowana powodami "osobistymi". Zaznaczył, że jest na wakacjach i nie wie, czy którykolwiek z jego dotychczasowych kolegów klubowych zamierza jeszcze opuścić szeregi Samoobrony.

Nowakowski, z zawodu inżynier elektryk, wzbudził kontrowersje jako współautor projektu o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych. Sejmowa opozycja zarzucała mu złamanie zasady bezinteresowności przy tworzeniu tej ustawy, wskazując, że Nowakowski jest założycielem i udziałowcem sieci handlowej "Lewiatan", konkurującej ze sklepami wielkopowierzchniowymi. Nowakowski odpierał zarzuty, twierdząc, że jest właścicielem tylko jednego sklepu o powierzchni tysiąca metrów, a zaangażował się w prace nad projektem, bo zna się na tej tematyce.

Krajewski w Samoobronie zajmował się tematyką oświaty; jest wiceszefem sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży.

Od początku tej kadencji sejmowy klub Samoobrony opuściło lub zostało z niego usuniętych 12 posłów. Obecnie klub ten liczy 44 osoby

Małgorzata Czyczło

Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości