Nowoczesna zawiadamia prokuraturę i CBA w sprawie nowego prezesa Orlenu

Polska

Posłowie Nowoczesnej poinformowali, że zawiadomili prokuraturę i CBA w sprawie nowego prezesa Orlenutvn24
wideo 2/3

Posłowie Nowoczesnej Adam Szłapka i Marek Sowa poinformowali w czwartek, że zamierzają złożyć zawiadomienia do Centralnego Biura Antykorupcyjnego i prokuratury w sprawie nowego prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Złożyli też interpelację do koordynatora służb specjalnych w sprawie nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Obajtka. Chodzi o ponad milion złotych.

Posłowie Nowoczesnej uważają, że nowy prezes Orlenu mógł naruszyć ustawę antykorupcyjną oraz ustawę kominową, która reguluje wynagrodzenia członków zarządów w spółkach pod kontrolą Skarbu Państwa. Szłapka przypomniał, że Obajtek na początku 2016 r. został powołany przez ówczesną premier Beatę Szydło na stanowisko prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obowiązki te pełnił jednak już od końca 2015 r.

W radach nadzorczych dwóch spółek

- W związku z tym Obajtek został objęty przepisami ustawy kominowej, oraz ustawy antykorupcyjnej - podkreślił Szłapka. Jak dodał, "jednocześnie z wpisów w KRS wynika, że w tym czasie Obajtek został wpisany w rubryce 'organ nadzoru' w spółce Lotos Bio Paliwa, której ponad 50 proc. udziałów ma Skarb Państwa oraz do spółki Dalmor, której większościowym udziałowcem jest również Skarb Państwa".

- To znaczy, że Obajtek był w radach nadzorczych obu tych spółek, kiedy pełnił funkcję prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - zaznaczył Szłapka.

Jak podkreślił, zawiadomienie do CBA i prokuratury zostanie złożone w związku z tym, że będąc prezesem agencji rządowej Obajtek jednocześnie pełnił funkcje w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

- Niedopuszczalne jest, żeby prezes agencji rządowej, objęty ustawami antykorupcyjną i kominową, pełnił funkcje w organie nadzorczym spółek, gdzie udziałowcem jest Skarb Państwa - zauważył poseł. - Nowoczesna niczego nie przesądza, ale po to są służby - CBA i prokuratura - żeby to zbadać - oświadczył.

"Wzbogacił się o ponad milion złotych"

Marek Sowa poinformował, że Nowoczesna złożyła interpelację poselską do koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego w związku z nieprawidłowościami w oświadczeniach majątkowych Obajtka.

- Z zawiadomienia CBA z 2013 r. wiemy, że prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych. Porównanie oświadczeń z końca 2010 i 2012 roku jasno pokazuje, że Obajtek wzbogacił się o ponad milion złotych w stosunku do tego, jakie miał przychody - oświadczył Sowa.

Podkreślił, że ujawnione źródła dochodów nowego prezesa PKN Orlen "nie mają żadnego pokrycia z tytułu przychodów lub wynajmu nieruchomości".

- Pytamy, czy zostało wyjaśnione, skąd Daniel Obajtek miał środki na spłatę kredytu, którego zadłużenie z 660 tys. złotych spadło do 430 tys. zł. Skąd miał środki na nabycie 10 proc. (akcji -red.) w spółce ERG Sp.z.o.o., które, jak wynika z informacji w Internecie, jest warte 800 tys. zł, oraz w jaki sposób zwiększył kwotę wolnych środków na koncie z 5 tys. zł. do 300 tys. zł - oświadczył Sowa. - Łącznie 1 milion 325 tys. złotych żywej gotówki, na którą nie ma żadnego pokrycia w dochodach - dodał Sowa.

Rada nadzorcza PKN Orlen odwołała w poniedziałek z zarządu spółki prezesa Wojciecha Jasińskiego, wiceprezesa Mirosława Kochalskiego i Marię Sosnowską, jako członka zarządu. Na prezesa płockiego koncernu rada powołała Daniela Obajtka, dotychczasowego prezesa spółki Energa.

Sowa: Łącznie 1,325 tys. zł żywej gotówki, na którą nie ma żadnego pokrycia w dochodach tvn24

Autor: mnd/AG / Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24