Posłowie Kukiz'15 zakładają nowe koło poselskie

[object Object]
Posłowie Kukiz'15 zakładają nowe koło poselskietvn24
wideo 2/35

W piątek czworo posłów Kukiz'15, którzy złożyli rezygnację z członkostwa w klubie poinformowało o utworzeniu nowego koła poselskiego o nazwie Unia Polityki Realnej. Mamy nadzieję, że będziemy mogli nadal w Sejmie działać i nasza polityczna przyszłość będzie budowała się wokół tego projektu - mówili.

W czwartek liderzy Kukiz'15 Paweł Kukiz i PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu. Kandydaci Kukiz'15 będą startować z list komitetu PSL-Koalicja Polska.

Posłowie Kukiz'15 rezygnują z członkostwa w klubie

Poseł Bartosz Józwiak poinformował w piątek na konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie, że wraz z posłem Tomaszem Jaskółą, Jerzym Kozłowskim i posłanką Elżbietą Zielińską złożyli w piątek u marszałka Sejmu rezygnację z członkostwa w klubie Kukiz'15.

- Podyktowane to jest bardzo wieloma rzeczami, państwo wiecie, jakie są zawirowania wokół ewentualnego startu Kukiz'15 w kolejnych wyborach, ewentualnych koalicji, które będą zawarte. Wczoraj usłyszeliśmy na konferencji, że będzie to start z list PSL. I ta formuła nie jest dla nas odpowiednia, jak i również sam styl prowadzenia rozmów. W ogóle te rozmowy koalicyjne nie są nam bliskie, czy nie są zgodne z naszymi oczekiwaniami. W tej sytuacji wydaje nam się, że nasze drogi z Pawłem Kukizem czy z naszym ruchem Kukiz'15 się rozchodzą - podkreślił Józwiak.

Nowe koło poselskie

- Jako że chcemy wspólnie działać chcemy budować cały czas jakąś wspólną przyszłość polityczną, to również dzisiaj złożyliśmy zawiadomienie do pana marszałka Kuchcińskiego o tym, że zakładamy nowe koło poselskie - Unia Polityki Realnej, w skrócie UPR - oświadczył Józwiak.

- Mam nadzieję, że będziemy mogli dalej tutaj działać i mam nadzieję, że ta nasza polityczna przyszłość będzie wokół tego projektu się budowała - dodał.

Kolejne odejście

W piątek klub Kukiz'15 opuścił również Paweł Skutecki. Został posłem niezrzeszonym. Decyzja - jak wyjaśnił - była spowodowana startem polityków Kukiz'15 z list PSL. Skutecki powiedział , że "nie widzi dla siebie miejsca na listach PSL i wzajemnie". Zaznaczył, że gdy decydował się o dołączeniu do Kukiz'15, był to ruch, który szedł do wyborów z hasłami antysystemowymi i zapowiedzią wprowadzenia "dużych, rewolucyjnych zmian".

- PSL jest tego wszystkiego zaprzeczeniem, to partia trwania, a nie zmiany - ocenił. Jak dodał, chce nadal zajmować się w Sejmie sprawami dotyczącymi prawa rodzinnego. Zaznaczył, że rozmawia o swojej politycznej przyszłości z innymi ugrupowaniami, są wśród nich Konfederacja i PiS. Skutecki jest z zawodu dziennikarzem. Cztery lata temu dostał się do Sejmu jako bydgoski lider Kukiz'15. Obecnie, po odejściu Skuteckiego, klub Kukiz'15 liczy 16 posłów.

Kukiz: liczy się jedno: przyzwoitość

Paweł Kukiz już wcześniej sygnalizował chęć połączenia sił z Polskim Stronnictwem Ludowym.

"Wolę wpisać na listy PSL kilkudziesięciu pewnych ideowców, niż tworzyć swoje listy, na których musiałbym mieć ponad 1000 osób, z czego 900 może okazać się kanaliami" - napisał w niedzielę w mediach społecznościowych.

Poseł rezygnuje w związku ze wspólnym startem PSL i Kukiz'15

Po ogłoszeniu wspólnego startu obu ugrupowań swoją rezygnację z Kukiz'15 ogłosił poseł Jerzy Kozłowski. Podkreślił, że decyzja jest związana z decyzją Władysława Kosiniaka-Kamysza i Pawła Kukiza.

Wcześniej poseł kilkukrotnie zapowiadał, że zrezygnuje z udziału w ruchu Pawła Kukiza, jeśli ten porozumie się w sprawie startu w wyborach z PSL.

"Stało się. Publicznie i oficjalnie został ogłoszony start Kukiz'15 z list PSL. Tak, jak deklarowałem wcześniej dziś jest mój ostatni dzień w Kukiz'15. Jutro w Sejmie składam pismo o wystąpieniu z Klubu Poselskiego Kukiz'15" - napisał Kozłowski na Twitterze.

Poseł w poprzednich latach był wiceszefem Kukiz'15.

Kukiz'15 do wyborów bez Pawła Kukiza?

Oficjalnie oświadczenie w sprawie współpracy na czas kampanii wyborczej liderzy Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz'15 wydali w środę.

Reporter "Czarno na białym" TVN24 Artur Warcholiński dotarł do dokumentów Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz'15. To bezpośrednie zaplecze klubu parlamentarnego, a prezesem stowarzyszenia jest sam Paweł Kukiz.

W dokumencie Zarząd wzywa, aby "uruchomić niezwłocznie przygotowania kampanii wyborczej, zbiórki podpisów i startu Kukiz'15 w wyborach do Sejmu".

- Musimy zewrzeć szeregi. Tak na wszelki wypadek. Znając Pawła, zawsze jest szansa, że romansowanie z ludowcami zakończy się piękną porażką - mówił reporterowi TVN24 jeden z działaczy Kukiz'15.

Według dokumentu będzie to "próba sprawdzenia, czy rzeczywiście jesteśmy gotowi to samodzielnego startu". Pod dokumentem podpisało się pięciu z dziewięciu członków zarządu stowarzyszenia. Nie ma tam podpisu Pawła Kukiza.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

Wybory parlamentarne w PolsceMałgorzata Latos/PAP

Autor: kb//now / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości