Polska

Poseł PO: Jaruzelski i Kiszczak powinni być pozbawieni stopni znacznie wcześniej

Polska

RMF FMKiszczak straci stopień generalski?

Poseł PO Antoni Mężydło uważa, że zapowiedź pozbawienia stopni generalskich Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka to pomysł spóźniony, ale - jak dodał - nawet ten symboliczny gest ma sens.

- Uważam, że tych stopni powinni być pozbawieni znacznie wcześniej. Stan wojenny powinien być rozliczony wcześniej - podkreślił poseł i były działacz Solidarności w porannej audycji RMF FM.

Jego zdaniem Jaruzelski ma na swoim koncie jeszcze większą zbrodnię niż stan wojenny, to znaczy wydarzenia z grudniu 1970 r. w Gdańsku. - Również w nich uczestniczył. Tam poległo znacznie więcej (ludzi) i były tysiące rannych. Tam były regularne oddziały wojska i policji. Strzelali do demonstrantów, do stoczniowców – mówił Mężydło.

Na uwagę, że zbrodnie te pozostały nieosądzone, a generała Wojciecha Jaruzelskiego nie skazano, Mężydło odpowiedział, że można to było czynić w ten sposób, "jaki proponuje teraz Antoni Macierewicz", czyli ustawowo. - Zmienić ustawę i pozbawić ich (Jaruzelskiego i Kiszczaka – red.) tych stopni - powiedział.

Na pytanie, czy takie gesty jak degradacja pośmiertna generałów Kiszczaka i Jaruzelskiego są potrzebne, odpowiedział, że tak, że "nawet ten symboliczny gest ma sens". Mężydło zaznaczył, że nikt nie odważy się przywracać tym generałom stopni w przyszłości. - Myślę, że takiej opcji nie ma dzisiaj. Uważam, że partia postkomunistyczna, jaką była SLD, na stałe została wyeliminowana z polskiej sceny politycznej - ocenił.

MON chce degradacji

We wtorek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, że Jaruzelskiemu i Kiszczakowi zostaną odebrane stopnie generalskie. - Podejmujemy w tej sprawie kroki prawne mające na celu odebranie stopni wojskowych zarówno Jaruzelskiemu, jak i Kiszczakowi. Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe - dodał Macierewicz.

Szef MON poinformował, że będzie to decyzja Sejmu. - Będzie to związane z nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej, której odpowiedni artykuł zostanie tak zmieniony, by ta decyzja była możliwa - wyjaśnił Macierewicz.

Autor: mw\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: