Polska

Poseł Palikota: Czy PiS "nie jest wtyczką obcych wywiadów"?

Polska

Aktualizacja:
Poseł Ruchu Palikota zastanawia się, czy lider PiS nie działa na zlecenie rosyjskich służb
TVN24/PAP/Paweł KulaPoseł Ruchu Palikota zastanawia się, czy lider PiS nie działa na zlecenie rosyjskich służb

Należy zbadać, czy działania PiS nie są inspirowane przez obce służby specjalne - apeluje poseł Armand Ryfiński z Ruchu Palikota. PiS zapowiada zaskarżenie Ryfińskiego do komisji etyki poselskiej i nie wyklucza pozwu przeciwko politykowi.

Ryfiński domagał się w środę przerwy w obradach Sejmu i zwołania Konwentu Seniorów, w sprawie - jak mówił - "wyjaśnienia marszu organizowanego przez skrajnie prawicowe ugrupowania". - Podczas tego marszu były podnoszone antypolskie, szkodzące wizerunkowi Polski hasła, obrażanie ministra Radosława Sikorskiego - powiedział odnosząc się do wtorkowego Marszu Niepodległości i Solidarności zorganizowanego z inspiracji PiS.

- To, co wy prezentujecie to jest antypatriotyzm. To jest po prostu skandal, co wy robicie. Tumanicie ludzi tylko i wyłącznie, więc to jest bardzo ważna sprawa, żeby uruchomić kontrwywiad i sprawdzić, czy posłowie PiS to nie są po prostu zdrajcy - powiedział Ryfiński z mównicy sejmowej.

"Mamy do czynienia z awanturnikami"

Pytany o te wypowiedzi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak odparł, że odpowiedzią na nie była reakcja sali sejmowej. - Reakcją sali był śmiech - powiedział.

- Mamy do czynienia z awanturnikami, którzy prowokują w ten sposób - ocenił polityk PiS na konferencji prasowej w Sejmie.

Błaszczak skrytykował także marszałek Sejmu Ewę Kopacz, która - według niego - zareagowała niestosownie do sytuacji. - Kiedy poseł z Ruchu Palikota wypowiadał te słowa, reakcja marszałka Sejmu powinna być stanowcza, jednoznaczna - stwierdził.

Szef klubu PiS zapowiedział zaskarżenie wypowiedzi Ryfińskiego do komisji etyki poselskiej. - Jak i rozważymy pozew do sądu - dodał.

Poseł Palikota chce ukarać Kaczyńskiego

Na późniejszej konferencji prasowej Ryfiński zapowiedział złożenie interpelacji do ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego o zbadanie, czy działania PiS nie są inspirowane przez obce służby specjalne. - Domniemuję, że najprawdopodobniej przez rosyjskie służby specjalne - powiedział Ryfiński.

Według niego "Kreml nie ukrywa tego, że kryzys w UE chce wykorzystać do tego, żeby odbudować swoje wpływy w UE". Zdaniem posła Ruchu Palikota, polskie służby wywiadowcze powinny zająć się tym, czy PiS "nie jest wtyczką obcych wywiadów".

Ryfiński nawiązał też do słów szefa PiS, który podczas wtorkowego marszu powiedział m.in. że "gdyby nie to chore państwo, gdyby nie te sojusze różnego rodzaju interesów i interesików, nasz naród znany z przedsiębiorczości parłby do przodu jak Chiny".

Według posła Ruchu Palikota, "porównywanie i zachęcanie, by Polska była takim krajem jak Chiny jest kuriozalne". Ryfiński uważa, że "to, co obserwujemy od dłuższego czasu, co robi Jarosław Kaczyński (...) to dążenie do tego, aby kompromitować Polskę na arenie międzynarodowej".

Ryfiński zapowiedział też złożenie wniosku do komisji etyki o ukaranie prezesa PiS.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP/Paweł Kula

Pozostałe wiadomości