Kobyliński odchodzi z klubu Kukiz’15. "Fakty" TVN: poseł dołącza do .Nowoczesnej

Polska


Poseł Paweł Kobyliński złożył u marszałka Sejmu pismo z rezygnacją z członkostwa w klubie - poinformował w poniedziałek rzecznik klubu Jakub Kulesza. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, poseł dołączy do klubu .Nowoczesnej. Klub Kukiz'15 przekonuje, że pozbywa się posła z powodu "niejasności" w jego oświadczeniu majątkowym. Kobyliński zapewnia, że przyczyny były merytoryczne.

Informując o odejściu Pawła Kobylińskiego, rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza stwierdził, że powodem były niejasności w oświadczeniu majątkowym posła.

Ten zapewnił, że zarzuty te są "wyssane z palca", a jego rezygnacja wynika tylko z powodów merytorycznych. - Różnimy się w wielu sprawach, rozjeżdżamy się m.in. w poglądach na temat Trybunału Konstytucyjnego, czy wieku emerytalnego - zaznaczył. Kobyliński zapowiedział, że na razie będzie posłem niezrzeszonym. Przyznał, że prowadzi rozmowy klubem .Nowoczesna. Jak się dowiedziały "Fakty" TVN, transfer jest przesądzony.

Niejasności w oświadczeniu majątkowym?

"Klub Poselski Kukiz’15 informuje, iż na prośbę prezydium (klubu) poseł Paweł Kobyliński złożył u marszałka Sejmu rezygnację z członkostwa w klubie Kukiz'15. Powodem decyzji prezydium były niejasności w oświadczeniu majątkowym posła, pomimo wielokrotnych próśb, Kobyliński nie przedstawił klubowi stosownego wyjaśnienia" - czytamy w oświadczeniu rzecznika klubu Kukiz'15 Jakuba Kuleszy. Według Kuleszy, Kobyliński, mający ujawniony majątek w wysokości prawie 2 mln zł, bez uwzględnienia wartości posiadanych udziałów w spółkach, zadeklarował w oświadczeniu majątkowym ponad 650 tys. dochodu w roku 2014. "Kobyliński, mimo imponujących dochodów, pobrał świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 3 300 zł. Udzielił także tajemniczej pożyczki na kwotę 170 tys. zł oprocentowaną na 1,5 proc" - wyliczał Kulesza.

"Zdradza niesłychany cynizm"

Jak napisał rzecznik, pobieranie świadczeń z bankrutującego ZUS-u, przy tak wysokich dochodach jest jeszcze bardziej kontrowersyjne z uwagi na fakt popierania przez posła podwyższonego przez Platformę Obywatelską wieku emerytalnego. "Z etycznego punktu widzenia stoi to w sprzeczności z przyjętą przez nasz klub 'Strategią Zmiany dla Polski'" - zaznaczył Kulesza. Ponadto - dodał Kulesza - Kobyliński przyznał, że negocjuje z zyskującą w sondażach .Nowoczesną oraz Platformą Obywatelską, "zdradzając przy tym niesłychany cynizm".

"Na uwagę zasługuje także fakt, iż poseł nie wykazywał się aktywnością, co zadeklarował w trakcie zaprzysiężenia. W związku z tym, że wybrany oddolnie parlamentarzysta zawiódł zaufanie obywateli" - podkreślił rzecznik klubu Kukiz'15. Po rezygnacji Kobylińskiego klub Kukiz'15 liczy 40 posłów.

Autor: mart / Źródło: PAP