TVN24 | Polska

Jest termin kongresu tematycznego Porozumienia. "W następnej kolejności wybierzemy nowe władze"

TVN24 | Polska

Autor:
pp
Źródło:
PAP
"Wiem, że są tacy, którzy chcą wypchnąć mnie i Porozumienie z koalicji rządowej"
"Wiem, że są tacy, którzy chcą wypchnąć mnie i Porozumienie z koalicji rządowej" TVN24
wideo 2/4
TVN24"Wiem, że są tacy, którzy chcą wypchnąć mnie i Porozumienie z koalicji rządowej"

Szesnasty kongres tematyczny Porozumienia Jarosława Gowina odbędzie się 14 czerwca w Muszynie – poinformował Jan Strzeżek, zastępca rzecznika partii. Na bazie wszystkich kongresów ugrupowanie przygotuje propozycje, które zostaną przedstawione na konwencji programowej. - To nie będzie nasze jedyne wydarzenie, bo w niedługim czasie będziemy organizowali także kongres wyborczy Porozumienia po to, żeby wybrać nowe władze partii – powiedział.

Do tej pory odbyło się piętnaście kongresów tematycznych ugrupowania wicepremiera Jarosława Gowina, które dotyczyły między innymi spraw społecznych, służby zdrowia czy problemy młodych ludzi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W kongresach brali udział zarówno politycy Porozumienia, jak i samorządowcy oraz osoby niezwiązane bezpośrednio z partią, w tym przedstawiciele koła Polskie Sprawy – Agnieszka Ścigaj i Paweł Szramka.

"W niedługim czasie będziemy organizowali kongres wyborczy Porozumienia po to, żeby wybrać nowe władze partii"

Jak poinformował Polską Agencję Prasową zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek, szesnasty kongres tematyczny odbędzie się 14 czerwca w Muszynie i będzie dotyczył turystyki.

- Na bazie wszystkich konferencji tematycznych rozpoczną się prace po to, żeby przygotować książeczkę programową Porozumienia, którą przedstawimy na kongresie programowym. To nie będzie nasze jedyne wydarzenie, bo w niedługim czasie będziemy organizowali także kongres wyborczy Porozumienia po to, żeby wybrać nowe władze partii – powiedział Strzeżek.

Mówił, że z powodu trwającej pandemii i zmieniających się możliwości organizowania takich wydarzeń konkretna data kongresów zostanie podana wkrótce. - Na pewno jednak jako pierwszy odbędzie się kongres programowy, na którym przedstawimy nasze propozycje, a w następnej kolejności wybierzemy nowe władze na kongresie wyborczym – dodał zastępca rzecznika ugrupowania Jarosława Gowina.

Spór o przywództwo w partii

W ostatnim czasie doszło do sporu o przywództwo w partii. Według europosła Adama Bielana zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 roku na wniosek lidera Porozumienia Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem, a trzyletnia kadencja Gowina upłynęła w kwietniu 2018 r. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii.

Ostatecznie Adam Bielan złożył wniosek do Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie wygaszenia kadencji Jarosława Gowina. Sąd zwrócił jednak wniosek jako złożony - zgodnie z postanowieniem SO w Warszawie - przez osobę nieumocowaną do reprezentowania partii, uznając za zbędne wzywanie do uzupełnienia braków. Zdaniem Jarosława Gowina i jego zwolenników kończy to spór o przywództwo w partii.

Pod koniec kwietnia Bielan poinformował jednak PAP, że złożył zażalenie na zarządzenie Sądu Okręgowego w Warszawie do Sądu Apelacyjnego. Jednocześnie zapowiedział, że zamierza wnioskować o to, żeby Porozumienie połączyło się z inną partią i zmieniło nazwę. Sąd Apelacyjny w Warszawie nie rozpoznał jeszcze zażalenia Adama Bielana.

Gowin o sporze w Porozumieniu: na pewno inicjatorzy tego groteskowego puczu nie działali bez oparcia
Gowin o sporze w Porozumieniu: na pewno inicjatorzy tego groteskowego puczu nie działali bez oparciaTVN24

Jarosław Gowin odnosząc się do działań Bielana ocenił w kwietniu w TVN24, że "to był groteskowy pucz", który zakończył się "miażdżącą krytyką ze strony Sądu Okręgowego".

Bielan: o groteskowym puczu może mówić tylko groteskowy dyktator
Bielan: o groteskowym puczu może mówić tylko groteskowy dyktatorTVN24

Autor:pp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości