Poroszenko w Sahryniu, Duda na Wołyniu

Polska

Na nagraniu: obchody z okazji 74. rocznicy rzezi wołyńskiejtvn24
wideo 2/3

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uda się w niedzielę do Sahrynia na Lubelszczyźnie, gdzie złoży hołd Ukraińcom, którzy zginęli z rąk Polaków w 1944 roku - poinformowała w sobotę jego administracja. Pojawi się także na Wołyniu, ale nie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą w czasie obchodów 75. rocznicy rzezi wołyńskiej.

Według administracji prezydenckiej w Kijowie, Poroszenko jedzie do Polski na zaproszenie ukraińskiej społeczności tego kraju.

Jak podaje administracja prezydenta Ukrainy, w programie przewidziano wizytę we wsi Sahryń w województwie lubelskim, gdzie szef państwa "otworzy memoriał pamięci Ukraińców, którzy zginęli z rąk polskich Batalionów Chłopskich i jednostek Armii Krajowej w 1944 roku”.

Po spotkaniach w Sahryniu Poroszenko uda się na Wołyń, gdzie ma wziąć udział w uroczystościach upamiętnienia Ukraińców, ofiar konfliktu polsko-ukraińskiego w latach 1943-1944.

Prezydent Duda na Wołyniu

Na obchodach 75. rocznicy zbrodni ukraińskich nacjonalistów, dokonanej na polskiej ludności na Wołyniu pojawi się prezydent Andrzej Duda. W programach wizyt dwóch szefów państw nie przewidziano ich spotkania.

Wcześniej szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że Andrzej Duda udaje się w na Ukrainę, aby w 75. rocznicę rzezi wołyńskiej oddać cześć pomordowanym rodakom.

- W drugą niedzielę lipca tradycyjnie obchodzić będziemy rocznicę Krwawej Niedzieli - w niedzielę 11 lipca 1943 roku miało miejsce apogeum ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów pod przywództwem OUN-UPA - poinformował Szczerski. Jak dodał, prezydent Duda weźmie udział w mszy świętej, w intencji ofiar mordu, w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku.

- Prezydent RP odda również symboliczny hołd ofiarom ludobójstwa na terenach nieistniejących już dzisiaj polskich wsi na Wołyniu oraz złoży wieniec na cmentarzu – w miejscu bezimiennego pochówku w zbiorowej mogile zamordowanych Polaków - dodał Szczerski.

Autor: jog//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua