Popiersie Kuklińskiego zdewastowane. "Zdrajca"

Polska

Aktualizacja:
TVN24Popiersie Kuklińskiego zdewastowane. "Zdrajca"

Nieznani sprawcy zdewastowali w nocy popiersie płk. Ryszarda Kuklińskiego w krakowskim Parku Jordana. Na cokole pojawił się między innymi napis "zdrajca". Do dewastacji doszło w noc poprzedzającą ósmą rocznicę śmierci Kuklińskiego. Poprzednio pomnik został zaatakowany w rocznicę stanu wojennego.

W nocy z piątku na sobotę sprawcy zamalowali farbą słowo "pułkownik" i dopisali pod nazwiskiem "zdrajca". Z boku cokołu znalazł się przekreślony skrót CIA i znaki przedwojennych, skrajnie prawicowych organizacji.

Policjanci zabezpieczają na miejscu ślady. Wyczyszczenie pomnika może być trudne z uwagi na bardzo niską temperaturę. O godz. 11 w krakowskim kościele oo. Kapucynów zaplanowano mszę św. w intencji płk. Kuklińskiego, a po południu odczyt w Muzeum Armii Krajowej.

Starcie wizji historii

Napisy odkrył przewodniczący Towarzystwa Parku im. dra Henryka Jordana Kazimierz Cholewa, który przyszedł rano, by przygotować to miejsce do zaplanowanego przed południem złożenia kwiatów.

- Jestem oburzony tym, co się stało. Rozumiem, że pułkownik dalej stanowi zagrożenie dla tych wizji historii, jakie wciąż usiłują narzucić siły postkomunistyczne - powiedział dawny reprezentant prasowy płk. Kuklińskiego Jerzy Bukowski. - Nie wykluczam, że ta kolejna dewastacja może mieć związek z tym, że klub Solidarna Polska złożył wczoraj w Sejmie projekt uchwały upamiętniającej płk. Kuklińskiego - dodał.

Jestem oburzony tym, co się stało. Rozumiem, że pułkownik dalej stanowi zagrożenie dla tych wizji historii, jakie wciąż usiłują narzucić siły postkomunistyczne. dawny reprezentant prasowy płk. Kuklińskiego Jerzy Bukowski.

Pułkownik Ryszard Kukliński był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. Kukliński został przerzucony do USA, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono.

Zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Kukliński jest Honorowym Obywatelem Krakowa. Jego popiersie w Parku Jordana zostało odsłonięte w 2006 r.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24