Kto popierał protesty przeciwko zmianom w sądownictwie? Sondaż

Polska

Przeciwko zmianom w sądownictwie protestowano w wielu miastach Polski tvn24
wideo 2/35

42 procent badanych popiera protesty przeciwko reformie sądownictwa autorstwa PiS. Udział w nich wzięło 3 procent ankietowanych. 50 procent Polaków jest przeciwko protestom - wynika z sierpniowego sondażu CBOS.

Udział w protestach przeciwko reformie sądownictwa, przygotowanej przez PiS, zadeklarowało 3 procent badanych, natomiast skala społecznego poparcia dla protestów była - jak zauważa CBOS - znacznie większa i wyniosła 42 procent ogółu dorosłych Polaków. Połowa ankietowanych - 50 procent - zadeklarowało, że nie popiera protestów, a 8 procent stwierdziło, że "trudno powiedzieć".

Przede wszystkim w dużych miastach

Z badań CBOS wynika, że w proteście przeciwko reformie sądownictwa wyszły na ulicę te same grupy, które wcześniej demonstrowały sprzeciw wobec polityki rządzącej partii. Protestowali przede wszystkim badani o wyższym statusie społeczno-ekonomicznym oraz mieszkańcy dużych miast. To grupy, które - jak zauważa CBOS - częściej niż przeciętnie interesują się polityką.

Udział w ostatnich protestach częściej deklarowały osoby młode od 25. do 34. roku życia (6 procent). Najmłodszych respondentów (18-24 lata) częściej przyciągały jednak "czarne marsze" przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego.

Jak podkreśla CBOS, stosunkowo często przeciw polityce PiS protestowały osoby identyfikujące się z przeciwną do rządzącej opcją polityczną: o lewicowej orientacji politycznej (7 procent), niepraktykujące religijnie (8 procent) lub praktykujące sporadycznie (5 procent).

Według badań stosunek do protestów zależy od orientacji politycznej i preferencji partyjnych. Protesty popierają głównie badani deklarujący lewicowe (72 procent) i centrowe poglądy polityczne (51 procent). Najrzadziej skłonni są utożsamiać się z protestami badani o poglądach prawicowych (28 procent).

Protesty popiera 95 procent zwolenników Nowoczesnej, 84 procent - Platformy, 80 procent - SLD, 69 procent partii Razem, 56 procent - partii Wolność, 43 procent - Kukiz'15, 42 procent - PSL. Wśród zwolenników PiS 14 procent popiera protesty.

Jak wynika z badania CBOS, orientacja polityczna jest silnie związana z religijnością. Okazuje się, że protesty przeciwko polityce rządu popierają osoby nieuczestniczące w praktykach religijnych (57 proc.). Ponadto protesty przeciwko polityce PiS częściej niż przeciętnie spotykają się z poparciem osób najlepiej sytuowanych i wykształconych.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 17-24 sierpnia 2017 roku na liczącej 1009 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: kg/sk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock