Ponad dwa tysiące zabawek z Chin do zniszczenia. Są niebezpieczne dla dzieci

Polska

Zabawki zostaną zniszczone TVN24 Łódź
wideo 2/2

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Białymstoku zatrzymali transport 2,2 tysięcy zabawek sprowadzonych z Chin. Wykryto, że nie spełniają one norm bezpieczeństwa - bo wielokrotnie przekroczone zostały normy stężenia ftalanów. To niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne, które mogą prowadzić m.in. do zaburzeń układu nerwowego.

Jak poinformował w piątek asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, jedna z podlaskich firm zgłosiła do odprawy dwie partie zabawek sprowadzonych z Chin – m.in. lalek i figurek zwierząt. Po kontroli dokumentacji i oględzinach towaru funkcjonariusze skierowali go do analiz laboratoryjnych.

- Wyniki przeprowadzonych badań były jednoznaczne – w plastikowych elementach zabawek stwierdzono wysokie, wielokrotnie przekraczające dopuszczalne normy stężenie ftalanów - podkreślił Czarnecki.

Ftalany to - jak informuje w wydanym dzisiaj komunikacie IAS - syntetyczne związki obecne w artykułach z tworzyw sztucznych, nadające im elastyczność. Stosowane są również do produkcji farb i lakierów.

Ich nadmiar może być przyczyną astmy oraz prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, szczególnie u dzieci. Przy dłuższym kontakcie ze skórą mogą wchłaniać się do organizmu i są łatwo rozpuszczalne w ślinie.

Do zniszczenia

W związku z uzyskanymi wynikami analiz laboratoryjnych, o sprawie KAS poinformowała Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, który wydał opinię, że zatrzymane zabawki stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa potencjalnych użytkowników i w związku z tym nie mogą być dopuszczone do obrotu.

- Towar zostanie zniszczony na koszt importera - poinformował Maciej Czarnecki.

Dodał, że badanie składu importowanych przedmiotów jest obowiązkiem KAS.

- Współpracując z Inspekcją Handlową, administracja skarbowa dba, aby importowane towary spełniały unijne i krajowe wymogi bezpieczeństwa produktów, w tym składu chemicznego i stężeń niebezpiecznych substancji - dodaje Czarnecki.

W ramach takich działań KAS prowadzi też akcje dotyczące ochrony zastrzeżonych znaków towarowych. Wśród podrabianych towarów często są również właśnie zabawki, np. lalki czy klocki znanych producentów.

Zabawki mogły stanowić zagrożenieKrajowa Administracja Skarbowa

Autor: bż/gp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krajowa Administracja Skarbowa