Polska

Ponad 1,5 mln do ławek. Koniec wakacji dla studentów

Polska

tvn24Rusza rok akademicki

Trzymiesięczne wakacje studentów właśnie dobiegły końca. Ponad 1,5 mln żaków rozpoczyna dziś rok akademicki. Uroczyste inauguracje odbędą się na uczelniach w całym kraju.

W inauguracji roku na warszawskiej niepublicznej uczelni Collegium Civitas udział weźmie prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent w kolejnych dniach ma być również gościem na inauguracji roku na Wojskowej Akademii Technicznej oraz na niepublicznej Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Władza w nowych rękach Na wielu uczelniach inauguracja będzie okazją do uroczystego przekazania władzy nowym rektorom, którzy zostali wybrani przed wakacjami. Na Uniwersytecie Jagiellońskim, najstarszej uczelni w kraju, ustępujący rektor prof. Karol Musioł przekaże historyczne insygnia władzy rektorskiej swojemu następcy prof. Wojciechowi Nowakowi.

Uroczystość poprzedzi msza św. w Kolegiacie św. Anny, którą odprawi kard. Stanisław Dziwisz oraz pochód profesorów z najstarszego, średniowiecznego budynku UJ - Collegium Maius do Audytorium Maximum. Gościem inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim będzie premier Donald Tusk. Bez indeksów Z kolei na Politechnice Wrocławskiej po raz pierwszy nowym studentom nie zostaną wręczone indeksy, ponieważ na uczelni od roku akademickiego 2012/2013 zaczną obowiązywać ich wersje elektroniczne. W inauguracji roku na tej uczelni weźmie udział minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Resort nauki planuje wraz z początkiem roku akademickiego rozpocząć kampanię informacyjną pod hasłem "Studencie, masz prawo!".

Celem kampanii jest dotarcie do studentów z informacjami na temat ich uprawnień. Chodzi m.in. o zawieranie umów z uczelniami, możliwość oceny wykładowców i brak opłat za podstawowe usługi edukacyjne (np. egzaminy).

Autor: twis//bgr / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości