Polska

"Prezydent jest pod ścianą. Sam się pod nią postawił, ale PiS go dopycha"

Polska

"Prezydent jest pod ścianą. Sam się pod nią postawił, ale PiS go dopycha"
tvn24Katarzyny Lubnauer i Agnieszka Pomaska o sporze o TK

Andrzej Duda też jest graczem w tej grze. Z jednej strony występuje jako arbiter, a z drugiej podpisał nowelizację zaproponowaną przez PiS - powiedziała we "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 Katarzyny Lubnauer z .Nowoczesnej. Agnieszka Pomaska z PO oceniła, że jedyne, co dziś można zrobić, to zaapelować do rozsądku przynajmniej niektórych parlamentarzystów PiS.

Komisja sprawiedliwości zarekomendowała Sejmowi we wtorek wieczorem wybór na sędziów TK pięciu kandydatów zgłoszonych przez klub PiS. Pozytywne opinie przegłosowano wśród protestów opozycji, według której doszło do złamania procedur i obyczajów sejmowych. Głosowanie nad kandydaturami odbędzie się w Sejmie w środę.

Apel do rozsądku parlamentarzystów PiS

Jak oceniła Agnieszka Pomaska z PO, do tej pory niezależność Trybunału Konstytucyjnego i szacunek do niego były faktem. - My nigdy nie kwestionowaliśmy wyroków Trybunału ani go nie upolitycznialiśmy - podkreśliła Pomaska. Oceniła, że bardzo źle się stało, iż PiS poszedł inną drogą.

- Jedyne co dziś można zrobić, to zaapelować też do rozsądku przynajmniej niektórych parlamentarzystów PiS, bo nie wierzę, żeby wszyscy akceptowali tego typu metody - oceniła posłanka Platformy.

Zdaniem Katarzyny Lubnauer z .Nowoczesnej, PiS zdaje się uważać, że "jeśli Platforma ukradła rower, to oni mogą ukraść samochód".

- To, co w tej chwili zrobił PiS jest już zamachem na cały Trybunał Konstytucyjny - stwierdziła. Dodała, że jest zła wola ze strony PiS, ponieważ nie chce czekać na orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Podkreśliła, że teraz ranga TK została bardzo silnie obniżona. - Doprowadzono do sytuacji, w której Trybunał Konstytucyjny został przedstawiony jako całkowicie polityczny i niezdolny do osądzania działań parlamentu - dodała.

"Liczyłam, że prezydent się zawaha"

Lubnauer przyznała, że wiązała nadzieje z konsultacjami u prezydenta. - Liczyłam, że pan prezydent zawaha się, zastanowi się - powiedziała. Zauważyła, że Andrzej Duda też jest graczem w tej grze: z jednej strony występuje jako arbiter, ale z drugiej - podpisał nowelizację zaproponowaną przez PiS.

Jej zdaniem prezydent powinien zaapelować, żeby nie wybierać dzisiaj sędziów. - Za chwilę będziemy mieli 10 osób wybranych na pięć miejsc, co może sparaliżować prace Trybunału - wskazywała. - Prezydent Duda jest w tej chwili w sytuacji pod ścianą - powiedziała. Zauważyła, że sam się pod nią postawił (nie przyjmując ślubowania od trzech sędziów TK i podpisując nowelizację PiS), ale PiS go trochę dopycha - stwierdziła.

Agnieszka Pomaska dodała, że prezydent wpisuje się w polityczny scenariusz. - Jeśli prezydent nie zareaguje, to też będzie ze szkodą dla niego - dodała.

Spotkanie u prezydenta

We wtorkowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim dotyczącym sytuacji wokół TK wzięli udział szefowie klubów parlamentarnych, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, a także prezes TK Andrzej Rzepliński i wiceprezes Stanisław Biernat. Prezydent - powiedziała szefowa jego kancelarii Małgorzata Sadurska- zapoznał się z opiniami szefów klubów, a także ze stanowiskiem marszałka Sejmu, i analizując różne ekspertyzy prawne, dokona rzetelnej oceny obecnej sytuacji.

Autor: js//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości